Maker Hareketinin Sektörel Etkileri?

Maker Olmak?

 

 

Maker hareketi ilk başta patent sürecinin tekrar ele alınmasına ve yenilenmesine sebep olacaktır. Bunu takip eden süreçte ise üretimi demokratikleştirecektir ve her köşe başında bir üretimhane olacaktır. Toplumun bu sürece alışması zaman alacağından bu en az 5-10 yıllık bir süreç olucak ve sonrasında kişilerin kullandığı bir çok ürün kişisel olacaktır.

Girişimcilik üzerinde ise şöyle bir etki yaratacaktır, günümüzde girişimcilik daha çok sosyal ağlar üzerine düşünülsede, tasarım odaklı ve ürün odaklı girişimler öne çıkacaktır. Girişimlerin hayata geçme süresi ve test aşamaları oldukça hızlanacaktır. Bu sebeple fikirlerin yada ürünlerin gerçek etkisi hızlıca ölçülebilecek ve daha başarılı girişimler ortaya çıkacaktır.

Bugünün dünyasında Maker olarak gelir elde etmeniz çok kolay değil, çünkü kendinizi anlatamıyorsunuz. Bir proje yapıyorsunuz gerçekten çok başarılı, evde anneniz , dayınız amcanın komşularınız alkışlıyor size , çevrenizdekiler size konuşuyor, sosyal medyada paylaşımlarınız dönüyor fakat ay sonu geldiğinde faturaları ödemeniz için size kimse size destek olmuyor. Bu sebepten günümüzde Maker’lar gerçektende hobi olarak bunu yapıyor ama ileride bu denge değişecek gibi duruyor bugün büyük firmalar bile kişiselleştirilmiş ürünlere önem veriyor. Apple, Coca-Cola, Nutella gibi firmaların ürünlerin üzerinde müşterinin isimlerine yer vermesi aslında bunun bir örneği ve ileride kişiselleştirilmiş ürün talebinde bir artış olacak ve bu ihtiyacı Maker’lar oldukça hızlı bir şekilde karşılayabilirken, büyük firmalarda yapısal bir değişime gidecek, bu süreç uzun bir zaman alacağından da Maker’ların değeri asıl o zaman anlaşılacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.