Maker Olmak?

Maker Olmak?

 

Bu yazı serime başlamadan önce Maker’ın ne olduğuna dair ön bir bilgi vermek isterim. Maker diye adlandırdığımız kişi çevresindeki ürünleri tüketirken aynı zamanda üretmek içinde çaba harcayan kişidir. Bunu biraz daha açarsak, alım gücü olsa dair ihtiyacı olan yada hobi olarak gördüğü fikirleri, gerekli araçları kullanrak en kısa şekilde ürüne dönüştüren kişidir. Bu hareket dijital üretim araçları diye adlandırdığımız 3D Yazıcı, Lazer kesiciler ve mini cnc tezgahları ile hızla yayılan bir akıma dönüşmüştür. Genellikle Amerika’da çekilen ve hep tv programlarında gösterilen, o garaj çalışmaları aslında Maker akımının ilk örnekleriydi. Bu akım Maker Faire adı ile tüm Dünya’yı etkisi altına aldı. Aslında bu akım ile evde bireysel yapılan çalışmalar gün ışığına çıktı, daha öncede bu tarz çalışma yapan bir çok kişi vardı ve bunlar birbirlerini tanımış oldu. Bu Maker diye adlandırdığımız kişiler ortak alanları paylaşarak daha hızlı ve daha verimli çalışmalar yapmaya başladı.

Ülkemizdede Maker’lar için bu tarz ortak çalışma alanları her geçen gün artmaktadır. Buradan çıkan projeler çoğu zaman tek ürün olarak sadece hobi amaçlı çıksada, bu alanlardan ticari ürüne dönüşmüş projeler görmektesiniz.

Zaman zaman bana nasıl Maker oldun diye sorular geliyor ama ben  Maker olmayı sonradan seçmedim. Sadece çocukluktan beri hepimizin içinde olan MERAK’ı bu yaşıma kadar sürdürdüm, çevremdeki nesneleri kullanırken bunları üretmeyi ve geliştirmeyi düşündüm hep. 6-12 yaş arasında elimde ki araçlar sadece LEGO kitleriydi onlarla geliştirdim, sonraki dönemlerde farklı malzemeler ile tanıştım onlarla da ürünler geliştirdim ama en büyük değişimi 3D Yazıcılar ile tanışmam ile oldu. Artık hiç bir kısıtlama olmadan sadece hayal ederek üretebiliyorum.

Bu yolda ilerleyen dostlarıma şunu söylemek isterim; artık üretmek için bahanemiz kalmadı, bugün 3metreye 1metrelik bir yazıcı yaparsak her mahallenin bir köşesinde kendi arabamızı dahi üretebiliriz. Bunun için artık hayal edin ve merak edin. Üretmek gerçekten artık çok kolay.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.