3D Yazıcı Sektöründeki Türk Girişimleri

3D Yazıcı Sektöründeki Türk Girişimleri

3D yazıcı sektörü Wohlers raporuna göre 2013’de %34.9 büyüyerek 3.07 milyar dolarlık bir pazara büyüklüğüne ulaştı. Pazarın böylesine bir büyüme oranını yakalamasının altında yatan en önemli nedenlerden biri ise pazara dahil olan birçok firmanın aktif olarak rol oynuyor olması. Shapeways, 3DHubs gibi şirketler ise bunlardan bazıları.

Hızla büyüyen 3D Yazıcı sektörüne kayıtsız kalmayan Türkiye’de de son dönemde başarılı girişimler ortaya çıkmaya başladı. Bu haberimizde sizlere şuana kadar ulaşabildiğimiz 3D Yazıcı Sektöründeki Türk Girişimleri anlatacağız.

1- 3bFab

Screen Shot 2014-05-24 at 1.22.22 AM

3bFab -3 Boyut Fabrikası- 3D Yazıcı satışı, baskı hizmeti, tarama hizmeti, 3D Yazıcı kullanımı için eğitim, teknik destek gibi geniş bir yelpazede müşterilerine hizmet sağlıyor. 3D Yazıcı satış kanalında dünyanın lider firmalarından biri olan Makerbot’un Türkiye distribitörü olarak çalışmalarını sürdürüyor. 3bFab bunun yanında Amerika Menşeili 3 boyutlu tarama sektörünün bilinen firmalarından biri olana Artec 3D’nin de Türkiye distribütörü. 

2- 3D Yazıcı Market:

Screen Shot 2014-05-24 at 1.29.17 AM

3D Yazıcı, 3D Yazıcı parçaları, hammadde satışı ve baskı hizmeyi veren 3D Yazıcı Market vizyonu şu şekilde belirtiyor: Bu sektörde, ürünlerimizin kalitesini teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak sürekli geliştirmek, devamlı güncel kalarak daime en yeniyi sunmak ve sektöre yön veren lider firmalardan birisi olmak.

Ankara’da çalışmalarına devam eden 3D Yazıcı Market’in satışa sunduğu 3D Yazıcılar açık kaynak kodlu olup tamamı kendi atölyelerinde ekip tarafından yapılmaktadır. Şirketin misyonu ise: Globalleşen dünyada yaşanan değişimler ve gelişmeler paralelinde, inovasyon faaliyetlerimiz de dahil olmak üzere, ürünlerimizin etkinliğini ve güncelliğini sağlayarak çalışanlarımıza, müşterilerimize, çevre ve topluma  karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek, ARGE faaliyetleri ile kendisini ve ürünlerini sürekli geliştiren bir şirket olmaktır.

3- 3Dcini

Screen Shot 2014-05-24 at 1.31.54 AM

2014’ün ilk aylarında çalışmalarına başlayan 3Dcini akıllıca ve zevkle tasarlanmış ürünleri 3D Yazıcı kullnarak üreten ve satşını yapan bir e-ticaret sitesidir. Tasarmcılar tasarımlarını ürüne dönüştürerek müşteriyle buluşturdukları bir platformdur. 3DCini amaç olarak klasik üretim yöntemleriyle üretimi zor ve yüksek maliyetli ürünleri insanlar için daha ulaşılabilir ve kişiselleştirilebilir hale getirmeyi edinmiştir. Ayrıca tasarımcılarında tasarladıkları ürünlerden en hızlı şekilde kazanç elde etmeleri hedefleri arasında yer almaktadır. İyi tasarım, iyi ürün sloganıyla hareket eden 3DCini gelişen 3 Boyutlu teknolojileri yakından takip derek müşterinin hizmetine sunmaktadır. 

4- 3Dörtgen

1621831_477368472365226_4366526968876191428_n

Türkiye’nin ilk ve tek 3D yazıcı konsept mağazası olan 3Dörtgen bünyesinde 3D Yazıcı satışı, baskı-tarama hizmeti ve uygulama geliştirme barındırıyor. Bunun yanında 3Dörtgen Üsküdar Kısıklı’daki ofisinde ziyaretçilerine cafe bölümüyle de hizmet veriyor. Cafe bölümünde baskı hizmeti almak isteyen müşterilere beklerken basım sürecini izleme imkanı ve keyifli zaman geçirme şansı yakalıyorlar. Hollanda meşeili ve Avrupa’nın en yaygın 3D Yazıcısı olan Ultimaker’ın Türkiye distribütörü olan 3Dörtgen’in Kısıklı’daki yerinde birbirinden farklı 3D Yazıcılarıda müşterilere sunuyor. Bunun yanında 3Dörtgen hammadde, yedek parça, 3D basılmış ürünler ve tasarımlar ile ilgili kitap ve dergileride ziyaretçilerle buluşturuyor. 

Ayrıca 3Dörtgen, 3 boyutlu yazıcı kullanıcıları tarafından hayata geçirilen ürünlerin sergilenmesi için de sizlere imkan sunuyor.

5- Fibilo

Screen Shot 2014-05-24 at 1.33.51 AM

2013 yılında Trabzonda üretime başlayan Fibilo kişiye özel 3 Boyutlu heykel, büst, maske ile 3D karikatür, takı&aksesuar üretimi ve şatışını yapmaktadır. Farklı tasarımları, özgün fikirleri ve insanların hayallerini %100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle insanların beğenisine sunmayı amaçlayan Fibilo hedefini ise insanları yeni tanışıtıkları 3D Yazıcı teknolojisiyle bir araya getirerek kişiye özel hediyelik eşya sektörünün öncü firmalarından biri olmak olarak belirlemiştir. 

6- Formhane

Screen Shot 2014-05-24 at 1.34.34 AM

Baskı hizmetiyle müşterilerine hizmet veren Formhane’de kendi tasarımınızı gerçeğe dönüştürebileceğiniz gibi dükkan bölümünü dolaşarak paylaşılan tasarımlara da sahip olabilirsiniz. Tasarımcılarla müşterileri ortak bir platformda buluşturan Formhane güncel malzeme ve üretim teknolojilerini takip ederek kullanıcılarına kaliteli ve yenilikçi bir 3D Yazıcı deneyimi yaşatmak istiyor. Formhane 2014 başında Etohum 15 Girişiminden biri olma başarısını da yakaladı.

7- İnfotron

Screen Shot 2014-05-24 at 1.35.26 AM

1994 yılında kurulan İnfotron Türkiye’nin 3D Yazıcı sektöründeki en köklü firmalarından birisi. Savunma, uzay, havacılık, otomotiv, ulaştırma, inşaat ve enerji sektörlerinde çalışmalar sürdüren İnfotron öncelikli olarak Türk Sanayi’ne ve dünyanın çeşitli kuruluşlarına değer katmayı hedeflemektedir. Ar-ge faaliyetlerini şirketin temel yapı taşı olarak belirleyen İnfotron kısa zamanda mevcut en yeni teknolojileri kullanarak ya da gerekeni yaratarak müşterilerine değer katmayı amaçlamaktadır. Dünya çapında projeler geliştiren İnfotron’un İstanbul ve Ankara’da ofisleri, Münih’te iştiraki ve IMES Organize Sanayi Bölgesi’nde imalat atölyesi bulunmaktadır. Yaptığı projelerdeki kaliteyide ISO 9001:2008 begelsiyle kanıtlamıştır.

8- ModelSenden

Screen Shot 2014-05-24 at 1.36.13 AM

İnovatif fikir ve uygulamalar ile her objenin 3D baskısını alabilmeyi mümkün kılan ModelSenden farklı profil ve sektör müşterilerine katma değer sunarak 3D Yazıcı teknolojileri içinde ISO 1000 firmasından biri olmak olarak belirliyor misyonunu. 

9- Protosis

Screen Shot 2014-05-24 at 1.36.56 AM

Dünyanın 3D Yazıcı denilince en bilindik firmalarından biri olan 3D Systems’in Türkiye mümessili olan Protosis, 3D Yazıcı’nın yanısıra 3D tarayıcı satışıda yapmaktadır. Kişisel, profesyonel ve üretim olarak 3 segmentte 3D Yazıcı satışı yapan Protosis geniş bir yelpazede müşterilerine seçenekler sunuyor. Bunun yanında Protosis henüz bir 3D Yazıcısı olmayan ve ya 3D basılmış bir ürünü test etmek isteyen kullanıcılar ise 3D basım hizmeti de veriyor. 

10- Sanal Harikalar Fabrikası

Screen Shot 2014-05-24 at 1.37.42 AM

Sanal Harikalar Fabrikasında müşteriler beğendiği 3D Yazıcıdan basılmış ürünleri satın alabileceği, tasarımcılarda kendi tasarımlarını yükleyerek birnevi kendi online mağazalarını açarak onları müşterilerle buluşturup bir gelir elde edebiliyorlar. Misyonunu 3D Yazdırma teknlojisinin son kullancıya ulaşımını kolaylaştırmak olarak belirleyen firma 3D Yazıcı teknolojisinin ticari ve bireysel hayattaki kullanımını konusunda çözümler üretmektedir. Üretim özgürlüğünü son kullanıcıya sunarak kişisel fabrika deneyimi yaşatan Sanal Harikalar Fabrikası kaliteli hizmet anlayışı ile her eve katmanlı üretim teknolojisi ile çıkmış bir ürün sokmak yolunda ilerlemektedir. 

11- Şenertek

Screen Shot 2014-05-24 at 1.39.10 AM

Şenertek Türkiye’de ilk FDM teknolojili 3D Yazıcıyı 2010 yılında tamamen yerli olarak üretmiştir. 3D Yazıcılarında 30 mikron baskı hassasiyetine ulaşarak dünyada önde gelen birçok büyük oyuncuyu geride bırakmıştır. 2011 yılında başlayan Ar-Ge çalışmaları sonucunda 2014 başında SLA ve DLP teknolojisine sahip ultra hassasiyetli 3makinalarında 10 mikron hassasiyete ulaşmış bulunmaktadır. Kuyumculuktan, dişçiliğe, otomotivden, implant sanayine 120’den fazla sektöre hitap eden geniş çözüm ve %100 yerli üretim ürün gamıyla Şenertek Türkiye’nin  bu konudaki  en büyük deneyime sahip firmasıdır. Ürünlerine verdiği 3 yıl mekanik 5 yıl elektronik garanti ise tüm 3D Yazıcıların 1 yıl olan garanti kapsam sürelerinide hatrı sayılır bir oranda geride bırakmaktadır.

Şenertek ar-ge grubunun katmanlı imalat teknolojilerindeki ürün gamı tecrübe ve bilgi birikimi; konusunda dünyanın en büyük firmaları  ile yarışacak düzeydedir. 3 boyutlu imalat teknolojilerindeki en karmaşık ve üretimi en zor olan SLS (metal 3D Yazıcı) makinaları için 2011 yılında başlatılan arge çalışmaları 2015 yılı basında SLS teknolojili metal 3d printer makinalarınında üretimine başlanmasıyla sona erecektir.SLS makinalarının üretimi ise şenertek enerjiyi  bu konudaki dünyanın ilk 5 firması arasına taşımayı hedeflemektedir. Şenertek enerjinin 3 boyutlu imalat sektöründeki  ürünleri yerli ve yabancı bir çok yatırımcınında dikkatini çekmiş , 2014 ocak ayında Hollandalı ve Türk yatırımcılar tarafından firmanın 3D Yazıcı üretim ve arge departmanlarının %50’sinin satışı konusunda görüşmelere başlanmıştır.2014 ikinci yarısında satışın gerçekleşmesi beklenmektedi

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.