3D Tarama Teknolojileri

3D Yazıcı Hakkında Videolar

0

3D tarama teknolojileri kişiye özel ve mühendislik amaçlı kullanılır.bugün sizlere daha çok kişiye özel olarak kullanılan tarama metotlarından bahsedeceğim. ilk olarak bahsetmek istediğim tarama metodu 123D catch adlı autodesk’in bize ücretsiz olarak sunduğu tarama metodudur. Bu metodu kullanmak için telefon ya da tabledinize bu programı yüklüyorsunuz ve kişinin ya da nesnenin etrafında dönüyorsunuz.Doğru açı ve mesafe burada çok önemlidir.Program sizi yönlendirecektir. Bu çekimleri yaptıktan sonra bütün fotoğrafları yüklüyorsunuz. Yüklediğiniz fotoğraflar boyutlu model olarak geri dönüyor.Kaç dakika sonra size modeli göstereceği belli olmuyor. Bu yüzden hobi amaçlı kullanılmak için uygundur.
Başka bir metod ise xbox ın kamerasını kullanarak boyutlu tarama yapmanız mümkün. Bilgisayarınıza skanect adlı programı yüklemeniz gerekiyor.Bu program ücretli ve ücretsiz olarak da bulunabiliyor. Ücretsiz versiyonunda belli bir poligon sayısına kadar taramanıza izin veriyor.Kişinin etrafında dönerek modeli çıkartıyorsunuz.Bu teknolojinin dezavantajı kalite anlamında oluyor.
Bir diğer yöntem ise structure sensörü kullanarak gerçekleştirdiğimiz yöntemdir.sensörü ipad in arkasına takarak nesnenin etrafında dönüyorsunuz. Bu metodu sadece ipad ile gerçekleşterebiliyorsunuz.Buradan elde edeceğiniz 3d modelleri oyunlarda ve djital ortamda kullanabiliyorsunuz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.