David Laser Scanner'a Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Web-DAVID-SLS-1_large

Bu yazımızda detaylı obje taramaya yardımcı olan David scannerdan bahsedeceğiz. Cihazı yeni kullanmaya başlayanlar için hızlı bir başlangıç yapmaları açısından 3D tarama nasıl yapılır adım adım anlatmaya çalışıcağız.
Öncelikle 3D tarama yapacağınız ortamın karanlık olmasına ve arka yüzeyin siyah renkte olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu iki husus olmassa olmaz değil lakin önemli bir mesele.
Program açıldığında resimdeki gibi bir ekran sizi karşılar.

web-Ana

Esasında çok basit ayarlanmış bir program. Sol tarafta görmüş olduğunuz sekmeleri teker teker ilerlediğimizde sona ulaştığımız zaman taramamızı da yapmış oluyoruz.

İlk başta kalibrasyonumuzu gerçekleştiriyoruz. Bunun için David’in bize vermiş olduğu kalibrasyon tablasını kullanıyoruz.

Web-Ayarlama-tablasi

İlk olarak donanım ayarları sekmesine geliyoruz. Burada kameramızı ve çözünürlüğünü giriyoruz. Ve kurma tipimizi. Genellikle kamera bağlı ise kendisi buluyor seçenekleri. Kamera ve projeksiyon açısını ayarlarken en iyi sonucu 30 ve 22 dereceler arasında alıyorsunuz. 22 derecenin altına düştüğünüzde gürültüler meydana geliyor. 30 derecenin üstü pek pratik olmamakla birlikte düz ve 350 mm den büyük cisimler için uygun olabilir.

Sonrasında yukarıda bulunan pozlama ve projeksiyon parlaklığı ile oynayarak uygun ışığı yakalıyoruz. Programda oynamadan önce pozlamayı 1/60 a getirip parlaklığında sonuna kadar açıp kamera üzerinden diyafram ve focus ile oynayarak görüntünün netliğini ayarlıyoruz.

web-1

Programın ekranında ortadaki kırmızı çizgilerin yapmış olduğu dalgalanmalar yarıyı biraz geçmeli olmalı tam tepeye vurmamalı. Cismin üzerindeki gri çizgiler ise çok net bir şekilde belirgin olmalı.

 

 

 

 

 

Web-Kalibrasyon

 

Web-izgara

Şimdi bir alt basamağa geçerek kalibrasyon seçeneğine gelebiliriz. Burada kullandığınız kalibrasyon tipini seçmek gerekiyor. Bizim kullandığımız “V3 numune” olan. Diğer önemli nokta hangi boyutta yazdığınızı girmek. Biz 120mm olan noktalarda tarana yapacağımız için kalibrasyon ölçeği kısmına 120 yazıyoruz. Siz eğer 240mm, 60mm veya 30mm de tarayacaksanız o kutucuğa sizin tarayacak olduğunuz değeri girmeniz gerekiyor.yanlış değeri girerseniz objeniz olduğundan daha küçük yada büyük çıkabilir bu sorunu tekrar tarayarak çözmenize gerek yok ama scale etmeniz gerekiyor taradığınız objeyi. Sonrasında kalibre et tuşuna basıyoruz.

Kalibra olduktan sonra Izgaralı ışın demeti sekmesine geçiyoruz.

Izgaralı ışın demeti menüsünde kalite,varsayılan ve hız seçenekleri var bunlardan birini seçmeniz sizin taramanızı etkiler. Otomatik desen yakalama seçenegini seçmek cismin görüntüsünü de üzerine yapıştırmayı sağlar objeyi asıl görünümünde almanızı sağlar aktifleştirmesseniz objeyi gri bir şekilde almanızı sağlar. Alttaki kaliteyi kontrol eder seçenegi ise taramanızı daha pürüssüzleştirir. 0.5 olması önerilen değerdir. Fazla olması ise taramanızın doğrulugunu bozar. Yeteri kadar tarama datası aldıktan sonra Şekil birleştirme menüsüne geçiyoruz.

web-sekil-birlestirme

Çakıştırma seçeneklerinden öncelikle serbest seçeneği ile çakıştırmayı gerçekleştirelim. Gerçi David tarama yapıldığında çakıştırma yapıyor lakin yanlış  çakıştırmada gerçekleşebiliyor. objemizi öncelikle serbest çakıştırma ile kabaca çakıştıralım. Sonrasında 2.birleştirme seçeneği olan çiftleri birleştirme ile her bir taramayı bir önceki ile birleştirelim komple bütün obje güzelce üst üste oturduktan sonra 3.birleştirme olan küresel hassas kayıt’ı  kullanalım. Çakışmalar tamam olduktan sonra füzyon şekil oluşturma bölümünden dilediğimiz oranda katı oluşturmayı çalıştıralım. Çözünürlük arttığında detay artmakla birlikte dosya boyutuda artmaktadır.

Böylelikle bir taramanın sonuna gelmiş oluyoruz. Bir sonraki yazıma kadar hoşçakalın.

 

DAVİD Kullanım Klavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.