Kendinizin Yapabileceği 5 Farklı 3D Tarayıcı Modeli

3D Yazıcı teknolojisinin yaygınlaşması ile insanlar bir çok ürünü kendileri yapabileceğini fark etti. Hatta bu öyle bir noktaya geldi ki, internette paylaşılan dökümanlar ile bir 3D Yazıcıyı kendiniz yapabiliyorsunuz. Bu aslında yeni bir devrin başlangıcı olarakta kabul ediliyor.

3D Yazıcıların kullanımının artması için, olabildiğince fazla kişinin 3D Tasarım programına hakim olması ya da objeleri ve ya kişileri 3D Tarayabilmesi gerekmektedir. Bu  yazımda sizlere 3D Yazıcıları daha aktif kullanabilmeniz için size kendiniz 3D Yazıcı kullanarak yapabileceiğiniz 3D tarayıcıları paylaşacağım.

 

Spinscan

2011 yılında, dahi ve maker olan Tony Buser tarafından geliştirilen Spincan, lazer ve dijital kamera ile yapılmış açık kaynak bir 3D Yazıcıdır. Bu tarayıcı modeli daha sonra Makerbot tarafından ürüne dönüştürülmüştür ve Digitizer 3D Scanner adı ile piyasaya sürülmüştür.

kendi 3D tarayıcını yap makerhareketi

 

FabScan

 

Bir tez projesi olarak başlayan FabScan, küçük bir topluluk tarafından geliştirilmeye devam edilmiştir. FabScan aynı diğer lazer tarayıcılar gibi çalışmaktadır fakat kapalı olan yapısı ile taramada ki bozulmalar önlenmiş ve ışık seviyesinin korunması sağlanmıştır.

 

Kendi 3D Tarayıcını Yap

 

VirtuCube

 

Lazer tarayıcılara alternatik olarak, bu tarayıcıda Pico projector kullanılmıştır. VirtuCube, bir kaç 3D yazıcı ile basılmış parçanın yanı sıra basit bir elektronik devreye sahip. Tarama işlemi sırasında, sistemi kapalı bir kutu içerisine yerleştirirseniz daha başarılı sonuçlar alabilrisiniz.

 

en ucuz 3D tarayıcı

Cyclop

İspanyol firma BQ tarafından Consumer Electronics Show(CES)’te duyurulan Cyclop 3D Tarayıcı iki tane lazer ve USB webcam kamera kullanılmaktadır ve arduino kartı kontrol edilmektedir. BQ şirketi bu tarayıcının yanında kendi geliştirdikleri Horus adında ki 3D tarayıcı programınıda vermektedir. Henüz satışta olmayan bu ürünün , yıl içerisinde satışta olacağı öngörülüyor.

3d tarayıcı

 

Atlas

Bir kickstarter projesi olarak çıkan Atlas isminde ki 3D Yazıcı, Spinscan, Digitizer, ve Cyclop’te olduğu gibi lazer, webcam ve dönen bir platformdan oluşuyor. Kontrolünde ise Arduino ve Raspberry Pi kullanılmış. Açık kaynak kon olarak kalacağının sözünü veren Atlas, 129 Dolardan ön sipariş almakta.

kickstarter 3d tarayıcı projesi

 

 

 

Kaynak: www.makezine.com

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.