CAD 3D Çizimlerinizi Nasıl .stl Dosyasına Aktarabilirsiniz?

CAD 3D Çizimlerinizi Nasıl .stl

 

Dijital ortamlarda çizdiğiniz objeleri 3D baskı almanız için neredeyse tüm 3D yazıcı .stl uzantılı dosyalarla çalışıyor. Peki CAD 3D çizimlerinizi nasıl .stl uzantılı dosyaya çevirirsiniz. Aşağıdada yaygın olarak kullanılan programlarda dosyaları .stl olarak kaydetmenin yollarını yazıyoruz.

 

solidworks-logo

 

 

Solidworks

Options ‘ a tıklayıp Output as: Binary ‘ yi işaretliyoruz daha sonra

Unit: > Millimeters Resolution > Fine > OK olarak ayarlıyoruz.

File > Save As ‘ e bastıktan sonra dosya türünü .stl olarak ayarlıyoruz.

 

 

autocad 2014

 

 

 

 

 

AutoCAD

Komut olarak ”FACETRES” yazıyoruz FACETRES’ i 10 olarak ayarlayıp Komut olarak ”STLOUT” yazıyoruz. Objeleri seçip Y tuşuna basıyoruz veya Enter’a basarak binary STL format olarak kaydetmeyi kabul ediyoruz. Dosya adını girdikten sonra kaydediyoruz.

 

3dsmax

 

 

 

 

 

Autodesk 3ds Max (3D Studio MAX)

File > Export StereoLitho .stl türünü seçiyoruz daha sonra dosya adı girip Save Binary ‘yi seçip kaydediyoruz.

 

alibre

 

 

 

Alibre ( Geomagics)

Sırasıyla File > Export Save As > STL tıklıyoruz. Dosya adını girip kaydediyoruz.

 

Google-SketchUp

 

 

 

 

 

Google Sketchup

Sketcup’tan .stl export etmeniz için Pro kullanmanız gerekiyor veya plugin yüklemeniz gerekli.

SketchUp da .stl kaydetmek için plugin’i buradan indirebilirsiniz.

İndirip yükledikten sonra çizimlerinizi .stl olarak kaydedebilirsiniz.

 

bentley-microstation-256x144

 

 

 

 

 

Bentley Microstation V8

File > Export Dosya türünü .STL seçin. Bir iletişim kutusu beliriyor, Stroke Tolerance’ı 0.05 mm ye ayarlayıp Binary’ yi seçiyoruz. Export’a tıklayıp dosya adını girip kaydediyoruz.

 

 

Creo_Elements_Direct_gray

 

 

Creo Direct

File < Save Select’e basın > objeleri seçin ( veya All objects ‘e basın) dosya türünü STL olarak ayarlayın options’a tıklayın. ( 1- Check Binary , 2- Max Deviation Distance: 0.025 mm 3- Angle: 30) Dosya adını girdikten sonra kaydet tuşuna basıyoruz.

 

blender-plain

 

 

 

Blender

File > Export > STL adımlarını izledikten sonra dosya adını girip export STL’e tıklıyoruz.

 

creo parametric

 

 

 

Creo Parametric

File > Save a Copy STL türünü seçiyoruz > OK Coordinate System Standard ‘ ı seçip Check Binary Chord Height ‘ı 0 a ayarlıyoruz. Angle Control’ü Default olarak bırakıyoruz. Dosya adını girip kaydediyoruz.

 

autodesk inventor_logo

 

 

 

 

Autodesk Inventor

Parçaları tek olarak veya montajlı halde aktarım yapabilirsiniz.

Öncelikle, Options’a tıklıyoruz. Format > Binary , Units > mm , Resolution > High > Save  adımlarını izleyerek kaydediyoruz.

Daha sonra, Manage tab > Update Panel > Rebuild All File > Save As > Save Copy As STL adımlarını izleyip, dosya ismini girip kaydediyoruz.

 

IronCAD_New

 

 

Ironcad

Parçanın üzerine sağ tıklıyoruz ve Part Properties > Rendering Facet Smoothing ‘i 150 ye ayarlayıp  File > Export Select .STL adımlarını izleyerek kaydediyoruz.

 

autodesk revit

 

 

 

 

 

Autodesk Revit

Autodesk Labs’ın sitesinden STL Exporter’ı indirip Installer ı kullanarak kendi Revit programımızın versiyonuna uygun olanı yüklüyoruz (Buradan’da indirebilirsiniz). 3D modeli yükleyip, bir görünüş seçip External Tools > Export Makerware’i kullanarak dosyamızı ve ölçeğimizi ayarlayıp kaydediyoruz.

 

Rhinoceros3d-logo

 

 

 

 

 

Rhino

Rhino programında 3d baskı için .stl kaydetmeden önce ayarlamamız gereken bazı özellikler var. Mesh Export Options’a giriyoruz; Tolerance: 0.02 mm. Alternatif olarak detailed controls’a tıklayıp maximum angle’ı ayarlıyoruz: 30° Maximum distance edge to surface : 0.02 mm minimum intial grid quads : 16 check refine mesh’i işaretliyoruz ve diğer bütün ayarları 0’a ayarlıyoruz. STL Export Options Binary’ yi seçip Export Open Objects’teki işareti kaldırıyoruz. Eğer STL Export uyarı penceresiyle karşılaşıyorsak modelimizde hata vardır ve kaydetmemiz için bunu düzeltmemiz gerekiyor.

File > Export Selected or File > Save As Kaydedilecek objeleri seçiyoruz. Dosya türünü: Stereolithography (*.stl) olarak seçiyoruz. Dosya adını girip kaydediyoruz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.