3D Yazıcı Belgeseli "Print the Legend"

3D Yazıcıların teknoloji dünyasında trend konu olması film yapımcılarınında dikkatini çekti. Birleşik Devletler merkezli online film, dizi ve belgesel dağıtıcısı Netflix’in hazırladığı 3D Yazıcı belgeseli “Print the Legend” geçtiğimiz ay yayınlandı.

Belgesel’de, masaüstü 3D Yazıcıların doğuşu Makerbot ve FormLabs’den örnekler verilerek anlatılmış. Ayrıca bu iki startup’ın 3D Systems ve Stratasys gibi 3D Yazıcı sektörünün büyük oyuncuları  karşısında nasıl poziyonlandıklarını da anlatıyor. Bunun yanında belgesel’de 3D Yazıcıların en fazla tartışılan konularından biri olan silah yapımına da yer veriliyor.

Konu Başlıkları

1- Bre Pettis, Adam Mayer ve Zach Smith tarafından 2009’da kurulan Makerbot’un kuruluşundan Stratasys’e satılmasına kadar geçen süreçte Adam Mayer’in ve Zach Smith’in Makerbot’tan ayrılması.

2- Makerbot’un başta open-source olarak başlayıp, daha sonra bu stratejisinden vazgeçmesi ve komünitenin tepkisi

3- Maxim Lobovsky, David Cranor ve Natan Linder tarafından 2011’de kurulan FormLabs’in Kickstarter’da 3 Milyon Dolar toplamasından 19 Milyon Dolarlık Seri A yatırıma kadar süreci

4- 3D Systems ve FormLabs patent problemleri

5- FormLabs’in Kickstarter sonucu topladığı siparişleri geç teslim etmesinin arkasındaki nedenler.

6- Open Source 3D Yazıcıdan basılabilen Liberator silahı

 

3D Yazıcı Belgeseli Print the Legend

 

3D Yazıcı teknolojisine merak duyan herkesin muhakkak izlemesi gereken Print the Legend şu an sadece Netflix.com’dan yayınlanıyor. Önümüzdeki günlerde ise başka platformlardan da izlenebiliyor olacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.