3D Yazıcı Yeteneklerini Geliştir: G-Code Nedir?

 Gcode nedir 1

3D Yazıcılarda .stl ya da .obj uzantılı kullanılan 3D Model dosyalarını üretebilmek için ilk önce onları Slicer (CURA, Simplfy3D) adı verilen dilimleyici programlarda g-code’a dönüştürmek gerekiyor. G-code 3D Yazıcıya koordinat düzleminde hangi rotayı, hangi hızla izlemesi gerektiği gibi birçok bilgiyi aktarıyor. Yani g-code bizim 3D Modelimizi makinanın 3D Baskı yapmak için anlayacağı dile dönüştürüyor. Bu yazıda ki amacım ise g-code’un içeriğini biraz daha detaylı anlatmak.

G-code geometric code’nin kısaltılmış halidir. G-code sadece 3D yazıcının koordinat düzleminde takip edeceği rotayı içermez aynı zamanda ekstrüderden hangi oranda materyal akıtılmalı ya da tabla ısısı ne olmalıdır bunları da kapsamaktadır. G-code yüzlerde satırdan oluşan kod blokları içermektedir. Bu kod bloklarının hepsi bir görev içermektedir. 3D Yazıcı ise ilk satırdan başlayarak bu satırları takip ederek görevleri yerine getirmektedir.

G-code’nin bir bloğu aşağıdaki kod bloğunda olduğu gibi görülmektedir. Bu kod bloğu düz bir çizgiyi takip etmesi için 3D Yazıcıya görev göndermektedir. X=-9.2, Y=-5,2 ve Z=-0.5 koordinat düzleminde ilerleyeceği mesafeyi belirtmektedir. Burada G-code’ler genelde ikiye ayrılmaktadır. Ya başlamadan önce 3D Yazıcı kendini orijin noktasında sıfırlayarak kod bloklarından aldığı koordinat noktalarına ilerler ya da yukarıda ki örnekte olduğu gibi mesafe bilgisi alarak izleyeceği doğru bilgisini alır. Birinci yöntemde sadece pozitif değerler kullanılırken, ikinci yöntem ve bizim bugün üzerinden gideceğimiz de negatif(-) değerlerde G-code’de yer almaktadır.

Gcode nedir 2

Kod bloğunda yer alan F harfi Feeder’in kısatlmasındadır ve dakikada kaç mm besleneceğine dair bilgiyi içermektedir. Kod bloğunda ki E harfi ise Extruder’in kısaltmasıdır ve ekstrüderden ne kadar malzeme akıtalacağı bilgisini içermektedir. Kod bloğunun başında yer alan G1 ise doğru çizileceğini bilgisini aktarmaktadır. G harfi 3D yazıcının kafasını ifade etmektedir. Farklı görevler için farklı G komutları vardır. Yine de G komutu tüm 3D Yazıcının kontrolü için yeterli değildir. Fanı çalıştır ya da tablayı ısıt gibi komutlar için farklı komutlar kullanılmaktadır. Örneğinn M140 tabla ısısını belirlemek için kullanılırken M190 hedeflenen ısıya ulaşana kadar 3D Yazıcıya beklemesi gerektiğini söylemektedir.

Burada bir diğer önemli nokta ise bizim yuvarlak olarak gördüğümüz 3D Baskıların bile aslında çok çok küçük doğruların birleşimiyle oluşuyor olmasıdır. Bu doğrular o kadar küçüktür ki birleştiğinde mükemmel yuvarlak olarak görülebilmektedir.

 

Önemli Komutlar

Tüm komutları incelemek oldukça uzun bir yazı olacağı için başlangıç aşamasında bilmenizin yeterli olacağını düşündüğüm komutlar şu şekildedir:

 

G0 – Hızlı Hareket

Bu komut 3D Yazıcı kafasının hızlı hareket etmesi gerektiği durumlarda kullanılmaktadır. Örneğin 3D baskı öncesi henüz ekstrüder bir materyal akıtmıyorken bir noktadan diğerine hareket ederken bu komut kullanılamaktadır.

 

G1 – Kontrollü Hareket

Bir G-Code’yi incelediğinizde en fazla göreceğiniz komut olan G1 3D baskı esnasında 3D Yazıcı kafasının nasıl hareket edeceği bilgisini taşımaktadır.

 

G20 / G21 – Birimler

G20 inç birimini ifade etmede kullanılırken G21 ise milimetre birimini ifade etme de kullanılmaktadır.

 

G28 – Başlangıç Noktasına Dönme 

Açıklama kısmında da olduğu gibi bu komut 3D Yazıcı kafasının başlangıç noktasına dönmesi için kullanılmaktadır.

 

G90 – Absolute Mode

G90 komutu eğer g-code mesafeden ziyade 3D Yazıcı kafasının koordinat düzleminde gideceği noktayı içeriyorsa orijin noktasına belirlemek için kullanılmaktadır.

 

G2 – Saat Yönü

 

G3 – Saat Yönünü Tersi

 

; – Kod bloğunda açıklama yapmak için kullanılmaktadır.

 

 

G-Code’nin Yapısı

G-code 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda 3D Baskı öncesi başlangıç için 3D Yazıcıyı hazırlamaktadır. İkinci kısım 3D Yazıcının izleyeceği rotayı içermektedir. Üçüncü kısım ise baskı sonrası 3D Yazıcı sıfırlayarak bir sonraki üretime hazır tutmaktadır.

 

  1. Başlangıç

3D Baskı öncesi bazı gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Örneğin ısıtıcı tablanın ısıtılması ya da ekstrüderin ısıtılması ya da fanın çalışmaya başlaması gibi. Başlangıç kısmında bu gibi işlemler yerine getirilmektedir.

gcode 3

Birinci sırada koordinat düzlemindeki orijin noktası belirlenmektedir. M82 ekstruder için verilecek değerlerinde mutlak olacağını söylemektedir. M106 fanı açık pozisyona getirmektedir. S0 ise sıfır hızda olması gerektiğini söylemektedir. Dördüncü blok üretim tablasının ısının 100 santigrat dereceye ısıtılması bilgisini içermektedir. Beşinci blok ise tablanın 100 santigrat dereceye ulaşana kadar 3D Yazıcının beklemesi gerektiğini iletmektedir.

Başlangıç aşamasında 3D Yazıcı herhangi bir materyal ekstrüd etmemektedir.

 

  1. Üretim 

3D Yazıcılar bildiğiniz gibi katman katman bir imalat yapmaktadır. G-code bu aşamada ise her katmanda izlenecek yol bilgisini içermektedir. gcode 4

 

  1. Sonlandırma

Bu aşamada ise 3D Baskı tamamlanmış olup 3D Yazıcı default özelliklerine getirilmektedir. Örneğin nozzle başlangıç konumuna getirilmekte, tabla ve ekstruder soğutulmakta, fan ise kapatılmaktadır.

g code 5

 

Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz:

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.