3D Yazıcılar Balon Teknoloji Mi?

Son yıllarda 3D Yazıcıları ve 3D Yazıcılar ile üretilen ürünler ile ilgili haberleri çok sık duymaya başladık. 3D Yazıcı ile üretilen araba, ev, organ vb. haberleri duydukça/dinledikçe haliyle beklentilerimiz de oldukça yükseldi. Peki bu makinalar gerçekten ‘The Next Big Thing’ mi yoksa ortalama 2-3 bin dolar civarında olan bu makinalardan beklentimiz gerçeklerin ötesinde olacak kadar yüksek mi?

3D Yazıcılar sanılanın aksine çok yeni teknoloji değiller. Temelleri 1980’lere dayanan bu teknolojinin bu kadar popüler olması ise 2009’da Amerikalı Makerbot firmasının masaüstü 3D Yazıcı modelini piyasaya sürerek endüstride yıllardır 100 bin dolar ve üzerinde satılan bu makinaları bir anda son kullanıcıların karşılayabileceği fiyatlara çekmiş olması. Makerbot ile beraber açık kaynak kodu akımının da etkisiyle bir çok startup’un sektöre giriş yapması 3D Yazıcıları tüm dünyada trend konu haline getirdi. Yakında her evde bir 3D Yazıcı olacak gibi haberler ise hepimizi heyecanlandırdı. 3D Yazıcı ile üretilen organ, araba, ev haberleri ise medyada geniş yer buldu. Televizyonlarda, gazetelerde, internet ortamında 3D Yazıcı ile üretilen ürünler hakkında ve hayatımızı nasıl değiştirecekleri konusunda onlarca haber okuduk.

 

3D Yazıcılar Medya Tarafından Abartıldı mı?

3D Yazıcı deyince bizlerin yani son kullanıcıların zihninde uyanan makinalar masaüstü olarak adlandırdığımız makinalar. Fakat yazının başında da belirttiğim gibi bu teknoloji sadece masaüstü 3D Yazıcılardan ibaret değil. Sanayide uzun yıllardır kullanılan bu makinaların endüstriyel/profesyonel olarak adlandırılan ve son kullanıcı olarak bizlerin pekte bilmediği leb-i derya bir kullanım alanı mevcut. Burada titanyumdan tutunda alüminyuma, seramikten tutunda reçineye kadar birçok farklı materyal seçeneği mevcut. Ve bu 3D Yazıcıların büyüklükleri buzdolabından(gözünüzde daha iyi canlanması içinJ ) 10m2’lik bir alanı kaplayacak ebatlarda değişmekte. Fiyatları ise milyon dolar mertebesine kadar yükselmekte.

metal-3d-yazici

Yanılgı ise tam olarak burada başlamakta. ‘3D Yazıcı ile uçak motoru basıldı’ gibi haberlerin birçoğunda kullanılan 3D Yazıcılar bu segmentin makinaları. Son kullanıcı olarak bizler ise haliyle haberlerde gördükten/okuduktan sonra “aa 3D Yazıcı ile bu da üretilmiş!!!” dediğimiz uygulamalar profesyonel 3D Yazıcı çıktıları. Tabi bizler ise medyadan duyduğumuz kısıtlı bilgi nedeniyle bunların masaüstü 3D Yazıcılar üretildiğini düşünmekteyiz. Ta ki bir gün yolumuz masaüstü 3D Yazıcı ile kesişip bir baskı örneği görene kadar.

Masaüstü 3D Yazıcılarda kullanılan materyaller endüstriyel 3D Yazıcılarda olduğu kadar çeşitli değil. Üretim hacimleri profesyonel makinalar kadar büyük değil. Endüstriyel 3D Yazıcılarda çıktı kalitesi masaüstü 3D Yazıcılara göre çok daha iyi. Zaten böyle olması da normal. Çünkü dediğim gibi masaüstü 3D Yazıcıların fiyatları 2000-3000 dolar civarındayken, endüstriyel bir 3D Yazıcının ortalama fiyatı 100.000 dolardan fazla. İşletim maliyetleri, sarf malzeme fiyatları ise bir o kadar yüksek.

 

3D Yazıcılar Balon Teknoloji mi?

Net bir cevap vermek gerekirse; kesinlikle hayır. Son 3-4 yıldaki gelişime baktığımızda sektörün bir fiil içerisinde olan biri olarak şunu diyebilirim; evet başlangıçta yüzey kalitesi yetersizdi, evet baskı alanları küçüktü, evet malzeme çeşitliği yoktu. Ama sektörde o kadar başarılı startup’ler çıkmaya başladı ki, bu girişimler yıllardır 100.000 üstünde olan teknolojiyi son kullanıcı tarafından satın alınabilir düzeye indirdi. Hem de neredeyse bazı 3D Baskılarda benzer yüzey kalitesiyle. Örneğin; kuyumculuk sektöründe yıllardır 3D Systems’in ya da EnvisionTec’in profesyonel makinasını satın alan firmalar, Amerika menşeili Formlabs’in çıktılarıyla tatmin olmaya başladılar. Roketsan, TAI gibi savunma sanayi firmaları sahip oldukları profesyonel segment 3D Yazıcıların yanına masaüstü 3D Yazcılar koyarak ilk prototip üretimlerini onlarda gerçekleştirip işletim maliyetlerini düşürdüler.
formlabs-3d-yazici

 

Bugün öğreniyoruz ki sahip olma maliyeti 300-400 bin dolar mertebesinde olan SLS teknolojisinde masaüstü makinası çıkmış, hem de fiyatı 20.000 dolar olarak. Tabi ki bu makinaların ilk günden yılların büyük abilerini sektörden silmesi söz konusu olamaz. Belki hiç bir zamanda tam olarak yerlerini kapamayacaklar. Ama şunu açık olarak söyleyebilirim; masaüstü 3D Yazıcılar büyük anlamda profesyonel/endüstriyel 3D Yazıcıların yaptıklarını yapar hale gelecekler. Ve bu çok kısa bir zaman diliminde olacak. 🙂

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.