3DHubs, 3D Yazıcı Sektörünün 2016 yılı üçüncü çeyrek raporunu yayınladı

Türkiye’de Paypal’ın engellenmesi ile ülkemizde ki kullanımı azalan 3DHubs, dünya genelinde büyümeye devam ediyor. 150’nin üzerinde ülkede kayıtlı toplam 32000 3D Yazıcının  7300 adeti aktif 3D Baskı hizmeti veren üreticilerin kullandıkları 3D Yazıcıları baz alarak geleneksel sektörel raporunu yayınladı.

dunya-genelinde-3dhubs-noktalari

3D Yazıcıların sektörel kullanımlarına ayırdığında, en çok Endüstriyel Tasarım, Mimarlık, Elektronik Sensör ve Cihazların üretiminde kullanıldığı sonucu ortaya çıkıyor. Detaylı kullanımı ise aşağıda ki rapordan inceleyebilirsiniz.

 

3d-yazicilarin-sektorel-kullanimi-2

 

Bu sektörlerin bir siparişlerinde ki ortalama ödedikleri sipariş tutarı ise 600 Dolar’ın üzerinde olan üretim talebi oldukça fazla olduğunu görmekteyiz.

3d-yazicilarin-sektorel-ortalama-siparis-rakamlari-2

 

 

Üretimlerde en çok kullanılan 3D Yazıcıları Masaüstü ve Profesyonel segmente ayrıldığında aşağıda ki tablo karşımıza çıkmakta.

 

en-cok-tercih-edilen-masaustu-3d-yazicilar en-cok-tercih-edilen-profesyonel-3d-yazicilar

 

 

3DHubs’ın en çok kullanıldığı şehirleri ise şu şekilde sıralamış;

3d-yazici-hizmetinin-en-cok-kullanildigi-sehirler

 

Satışı gerçekleşmiş 3D Yazıcıların rakamları karşılaştırıldığında Ultimaker’ın yaklaşık %1’lik bir fark ile Makerbot’u geride bıraktığını görmekteyiz.

en-cok-satilan-3dyazici-markalari

 

Kıtalara göre masaüstü 3D Yazıcıların kullanımını kıyasladığımızda karşımıza Prusa i3’ün tüm kıtalarda lider olduğunu gösteriyor, buda bize ‘Do it yourself ‘ akımının tüm dünya genelinde hızlı bir şekilde yayıldığını ve maker dediğimiz topluluğun 3D Yazıcı almaktan çok kendi 3D Yazıcılarını yapmayı tercih ettiklerini gösteriyor.

kitalara-gore-en-yaygin-3d-yazici-markalari

 

Üretimlerde en çok kullanılan 3D Yazıcı hammaddelerinin renklerini merak ediyorsanız, onlarında sıralamasında başı Beyaz, siyah ve mavi renk çekmektedir. Sıralamanın devamını aşağıda ki tablodan inceleyebilirsiniz.

en-cok-tercih-edilen-3d-yazici-hammaddeleri

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.