Endüstri 4.0 ve 3D Yazıcılar

 

endustri 4.0 ve 3d yazicilar

Bu yazıda sizlere son dönemlerde sıkça duyduğumuz Endüstri 4.0 ve 3D Yazıcıların Endüstri 4.0 içerisindeki öneminden bahsedeceğim.


Endüstri 4.0 Nedir?

İlk olarak Alman hükümeti tarafından telaffuz edilen Endüsti 4.0 basitçe anlatmak gerekirse yeni dijital ve robotik teknikleri kullanarak üretimi daha verimli ve efektif hale getirmeyi amaçlayan bir anlayıştır. Endüstri 4.0’ın kapsadığı dijital teknolojiler arasında sensörler, bulut, robot kollar, wireless iletişim vb. teknolojiler yer almaktadır. Bu teknolojilerden biri de tahmin edebileceğiniz gibi 3D Yazıcılardır.

 

Endüstri 4.0’ın Hedefi Nedir?

Endüstri 4.0’ın 4 temel amacı vardır:

 

  • Müşterek Çalışma: İnsanlar ile makina, sensör ve sistemlerin IoT(Internet of Things) ve IoP(Internet of People) aracılığıyla birbirine bağlı olması ve birbiriyle iletişimde olması.
  • Bilgi Şeffaflığı: Bilgi teknolojilerini fiziksel dünyanın kullanarak dijitalde bir kopyasını oluşturmak
  • Teknik Asistan: İnsanlara tehlikeli ve yorucu işlerde fiziksel destek vermek
  • Merkezi Olmayan Karar: Sistemlerin otonom karar vermesi ve kararlarını uygulamasını

Özünde Endüstri 4.0 kendi kendini yönetebilen esnek bir üretim anlayışını kapsamaktadır.

3d yazici endustri 4.0

 

3D Yazıcıların Endüstri 4.0 İçerisindeki Önemi

Bu noktada 3D Yazıcıların sağladığı avantajlara ve Endüstri 4.0 içerisinde oturduğu zemini incelemek gerekiyor.

3D Yazıcıların sağladığı en büyük avantajlardan biri esnek üretim. Seri üretime kıyasla her üretim birbirinden benzersiz olabilir. Ve sizin üretim yapmak için kalıp maliyeti gibi bir yüke katlanmanızda gerekmiyor. Evet seri üretime göre maliyetler yüksek. Fakat birçok firma bu alanda sıkı çalışıyor. Bu fiyatlarda önümüzdeki dönemlerde daha aşağı gelecektir.

3D Yazıcıların sağladığı bir diğer avantaj ise bulut tabanlı üretim. Bu şu anlama geliyor: siparişi veren firma/kişinin talebi otomatik olarak makinaya gidecek ve üretilecek. Üretimden sonra 3D Yazıcı üretilen parçayı makinadan çıkartacak ve teslime hazır hale getirecek. Bunun ilk sinyallerini 2016 Kasım’da düzenlenen Formnext fuarında da gördük. Formnext’te sergilenen bazı 3D Yazıcılar üretimden sonra üretim tablasını değiştiriyor. Üretim aksamadan yeni tablada 3D Baskı başlarken. Üretilmiş ürün teslimata hazırlanıyor. Tüm bunlar ise otomatik olarak yapılıyor.

Önümüzdek süreçte bu ve benzer uygulamara daha çok tanık olacağımız ise su götürmez bir gerçek.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.