Pürüzsüz ABS baskı yüzeyleri

Plastik filament eritmeli sistemlerde genellikle 100 mikron civarında çıktı alıyoruz, bu da görünür baskı katmanlarını kaçınılmaz kılıyor. Peki pürüzsüz ABS baskı yüzeyini nasıl elde ederiz?

Kimyasal Buhar Banyosu

Pürüzsüz ABS baskı

Soldan sağa: Aseton banyolu model (0.3mm), 0.1 mm çözünürlükte basılmış model ve 0.3mm çözünürlükte basılmış model.

“Kimyasal Buhar” sizi korkutmasın, sağlığa zararlı değiller, ABS için tanıdık bir kimyasal olan aseton kullanılıyor, internetten yada kimyasal malzeme satan yerlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Malzemeler:

ABS için aseton

NOT: Aseton için marketlerde satılan kozmetik ürünü aseton almayın, içindeki cilt besleyici minerallerden dolayı iş görmüyor.

Cam kavanoz. (Derin ve baskının sığabileceği genişlikte)

Isıtmalı yüzey. (Yazıcınızda heated bed varsa o olur, tost makinesi olur, silikon tabancası içi olur, hayal gücünüze bırakıyorum)

Maşa(veya benzeri, baskıyı kavanoza daldırmak için)

Nitril eldiven (olmasa da olur, ciltle teması halinde erimezsiniz. Bölgeyi suyla yıkayıp nemlendirici sürün)

Koruma elemanları (opsiyonel; gaz maskesi, gözlük, önlük)

 

Nasıl Yapılır?

Cam kavanozu ısıtmalı yüzeye yerleştirin.

1 çorba kaşığı aseton ekleyin

Isıyı 110 C ye ayarlayın. (Aseton buharı havada ağırdır, bu yüzden buhar kapta kalacaktır.)

Çıktınızı istediğiniz yüzey yumuşaklığına göre 10sn-3dk arası kimyasal buhara maruz bırakın. Ne kadar çok tutarsanız o kadar detay yok olur (Bu süre baskının katman kalınlığı, dış çeper kalınlığı ve doluluk yüzdesiyle alakalı, daha da düzleşsin diye beklerken bir anda kendinizi petek dokuya bakarken bulabilirsiniz)

Sonrasında çıktıyı bir kenara koyun ve yüzeyinin sertleşmesini bekleyin( 5-10dk)

İster boyayın, ister mevcut haliyle sergileyin/kullanın.

 

Ufak notlar: Bu kimyasal, PLA için etkili değildir. 20 cm ABS sıvı asetonda 10 dakikada tamamen çözünürken, PLA yı 36 saat sıvı asetonda bekletmeme rağmen hiçbir değişiklik olmadı. İki plastiğe de etki eden kimyasal olarak triklorometan (kloroform) kullandım. Kullanımı riskli, temini zor (anestetik etkisi nedeniyle) ve uygulama yöntemi tamimiyle farklı, tavsiye etmiyorum. PLA için daha güvenli bir kimyasal/yöntem araştırması içindeyim. Konu hakkında bilginiz yada duyumunuz varsa yorum yapmaktan çekinmeyin.

Deneyimlerini benimle paylaşan Melih Karakelle’ye çok teşekkür ederim.

UYARILAR: Her ne kadar bu malzemeler tehlikeli değil olarak sınıflandırılsalar da, iyi birer yanıcıdırlar, dikkatli çalışın, gözle temasını engelleyin, iyi havalandırılan bir yerde çalışın, solumayın, yutmayın, köpeğinizin yalamasına izin vermeyin… Eldivenle çalışın. Aseton buharı havadan ağırdır, bu yüzden kapta kalır, ama kazalar olur, mümkünse uygun filtreye sahip (A2B2E2K2HgP3 filtre) bir gaz maskesi ve gözlükle çalışın. Burada anlatılan yöntemleri uygularken çıkabilecek sorunlardan sorumlu değilim.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.