Sağlam 3D Baskılar

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda özellikle hemen kullanılacak ürün yapacak veya mekanik parça üretecekler için önemli bir konudan ve bu konuyla ilgili internetden ve kendi bulduğum çözümlerden bahsedeceğim.
Başlıkta gördüğünüz gibi konu aslında hepimizin kanayan yarası olan sağlam baskı alabilmek.
Aslında bakacak olursanız sağlamlık ne için kullanacağınızla alakalı. Modelin kullanılacağı alana göre bir eşik belirlenebilir ama en ideali ihtiyacınız olandan bir miktar daha fazla sağlamlık değeridir.
Sağlamlığı belirleyen en belirleyici faktör tabi ki kullanılacak sarf malzemesidir. FDM teknolojisiyle çalışan yazıcıları ele alacak olursak elbette ABS çalışabileceği ısı aralığı ve esneyebilmesi nedeniyle başı çeker
Kısaca nedenini belirtecek olursam ABS extrude etmek için gereken ısı PLA’ya göre daha yüksek ve bu da daha yüksek sıcaklıklarda deforme olmadan çalışabileceği anlamına geliyor. Bunu yanında ABS Fiziksel darbelere, şok darbelere dayanıklıdır PLA gibi kırılmıyor..
ABS’yi daha iyi tanıtabilmek için bir örnek vermem gerekirse Lego çok iyi bir örnektir, Lego ABS’den yapılır ( Detaylı bilgi için;)
Sarf malzemelerinden sonra baskı kalitesini hemde sağlamlığı etkileyen faktör basılacak modelin çizimidir. Sağlamlık kullanılan sarf malzemesinin yanında obje geometrisiyle de alakalıdır, gücü kendi içerisinde daha sağlam yerlere aktarabilmeyle alakalıdır.

Öncelikle her işin başı Radius diyebilirim.

Modelinizde direk 90 derece kenar yapmış bir yer varsa bilin ki yük altında kalıyorsa aynı yerin Radius verilmiş haline göre ilk bu kısım kırılacaktır. Peki ne yapmamız gerek? Tabi ki Radius vermemiz gerek.
Radius kenara kıvrım verme pah verme anlamındadır. Özellikle 90 derece birleşen kenarlarda kuvvet aktarımı olmadığından bir miktar Radius verdiğinizde güç aktarımı olacak birleşme noktaları belirli bir çapta genişlediğinden oradan kırılma olmayacaktır. Radius çapının büyüklüğü modelinizle doğru orantılı olarak büyür.
fillets_grande

 

Bir sonraki yöntem ise solid bir yüzey yapmak yerine objenin alt yüzeyini silerek obje içinde yük taşıyacak eksene paralel yönünde kılıcına destekler atmaktır. Bu şekilde hem malzemeden kazanç etmiş olursunuz hemde objenin profil durumu solid haline göre güç aktarım konusunda başarılı olacağından biraz daha fazla yük çekebilecektir.
Bu haline bir de radius atarsanız güç aktarımı daha da artacaktır. Tabi iş bununla da sınırlı değil bir de bunu. İç yüzü var ne bu iç yüzler? et kalınlığı ve infill ve baskı yönü olur kendileri..

Et kalınlığı hem formu verir hemde gücü yayan yüzeylerdir, ideal kalınlığını üretici zaten optimum değer olarak ayarlıyorlar. Modelinize göre ayarlamasını yaparsınız.

slide3
Tabi et kalınlığı kadar baskı yönü de önemli. Ağırlık taşıyacak bir ürün yapıyorsanız buna dikkat etmeniz gerekir.
Nasıl olmalı derseniz, baskı yönü;
Baskının yükü taşıyacağı eksene paralel olmalıdır.

slide21

Dik yapmanız halinde katmanlar birbirinden ayrılacaktır sonucunda kırılacaktır.

slide11

Asıl mevzulardan biri de infill’dir infill..
İnfill’in aslında 3D yazıcılardaki temel amacı malzeme tasarrufudur içini tamamen doldurmak yerine bir miktar et kalınlığı verip geriye kalan iç alanı mukavemetinden ödün vermeden doldurmaktır. Bir tarafa gelen kuvveti diğer tarafında bağlı olduğu yüzeye aktarır vs.. Aslında bunu iç destek olarak da düşünebilirsiniz..
Bu infill’in bir kaç türü var ve yüzde olayı var.
Başlıca türlerini sayacak olursam;

infillpatternimage

Linear,Diagonal, Hexagonal olarak 3 temel gruba ayrıabiliriz..
Yüzdesi infill yoğunluğudur.

temp1_preview_featured

Çok güç taşımayacak biblo gibi bir ürün ise iyice düşürebilirsiniz. Boşuna malzeme harcamamak doğayı korumak lazım sonuçta ABS petrolden üretiliyor.
Ham baskı ile yapabilecekleriniz bunlar ama bu değildir ki harici güçlendirmeler yapamayız…
Tabi tabi yapabiliriz ama bu noktadan sonrası o baskıdan çok şey isteyenlere hitap eder.
Öncelikle bana baskıdan fazlası lazım diyorsanız ( buradan:  ) cold casting yazıma bir bakın derim..
Her zaman yaptığım klasik ama çok önemli uyarımı yapıyorum.. Birazdan anlatacağım malzemeler her kimyasal malzeme gibi son derece tehlikeli malzemelerdir. Bu işlemleri yapacağınız zaman eski kalın kıyafetlerinizi giyilmeli önlük koruyucu gözlük eldiven maske vb.. gibi koruyucu ekipmanlar kullanılması çok önemlidir. Tene temas etmesi durumunda aseton veya tinerle derhal silmeniz ve yıkamanız gerekmekte.. Göze temas halinde suyla durulayıp derhal bir doktora görünmeniz gerek.
Öncelikle Polyester veya Epoxy kaplama yapabilirsiniz önceki yazımı okuyanlar bilirler. ( istanbul içinde nereden alınabileceğini yazdım )

Peki bu nedir, nasıl yapacağız?

Elinizde güçlü bir kompresör ve güzel bir airbrush olsa işimiz çok iyi olurdu çünkü yapacağımız şey 40 kat vernik işlemine benzer şekilde yapılıyor.

epoxy.com_Epoxy1_spray
Yapılması gereken yüzeyi polyester veya epoxy ile kaplamak. Ufak tefek bir modelse daldırma yapabilirsiniz ama çok sıvı haldeyken daldırırsanız polyester veya epoksi akacaktır bunu tutturmak önemli.

Daha kolay bir yöntem daha var. Başta dediğim gibi bu işte püskürtme yaparak kaplamak çok daha harika sonuçlar doğuruyor, yani ince ince katlar atıp hem daha kontrollü bir işlem yapabiliyorsunuz hemde tertemiz işler çıkıyor.
Amaç nedir? Amaç yüzeyi bu kimyasallarla kaplayarak katmanların birbirinden ayrılıp yırtılmasını önlemek, daha güçlü bir yüzey elde etme, en nihayetinde baskıyı sağlamlaştırma

İkinci yöntem biraz daha farklı. Bu yöntemde modelin içine ulaşmanız gerekiyor. Modelin bir görünmeyecek bir köşesini delip içini polyester veya epoksiyi yavaşça dolduruyoruz,
Kurumaya alıyoruz. Bu şekilde modelimizin sağlamlığını bir hayli artırmış oluyoruz.

yale-scientists-develop-technique-that-can-greatly-improve-strength-2
Biz bu teknikte sadece modelin içini doldurmuş olduk. Yani kabuk hala 3D baskıdan oluşuyor deforme olması olası mümküm. Bunu ilk yöntemle yani modelin yüzeyini de kaplayarak bir miktar aşabiliriz

yale-scientists-develop-technique-that-can-greatly-improve-strength-3

Polyesterden epoksi’den bahsedip cam elyafı ve karbonfiber’den bahsetmemek olmaz.
Kompozit nasıl dökülür anlatmam bir bu kadar daha yazmak demek ama youtube a bakacak olursanız çok güzel kompozit dökümü ile ilgili anlatımlar var. Gerçi dökümü bilmek nereye ne döküleceğini bilmek anlamına gelmiyor tabi..
Şimdi öncelikli olarak kompozit basmanız gereken yerler var buralar asıl yükü taşıyacak eksenler oluyorlar.

Infill_Shell_Parameters_02-1024x336

mesela bir terazi düşünün bu terazinin kefelerinde ağırlık var ve terazi bir merkezden sabitlenmiş oluyor değil mi?

Infill_Shell_Parameters_01-912x1024

Eğer terazinizin kolları yükü taşıyamayacak güçteyse deforme olur.

Infill_Shell_Parameters_031-1024x693

Nereden bükülür? Merkezden bükülür o zaman bizde bu bükülecek yeri sağlamlaştırıyoruz.

Infill_Shell_Parameters_061-1024x635

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.