Form Futurama’dan yeni %90 transparan HD Glass 3D Yazıcı Filamenti

Geçtiğimiz haftalarda iletken elektrik filamentinin çıkışına şimdi de cam eklendi. Hollanda merkezli Form Futurama şirketi HDglass denilen yeni filament serisini piyasaya sürdü. HDglass, yeni geliştirilmiş PETG bileşeni kullanılarak daha güçlü ve yüksek performanslı ve aynı zamanda birkaç transparan renk seçeneği ile markete yeni bir soluk kazandıracağa benziyor. HDglass ismindeki HD “heavy duty” yani “zorlu görev” kelimelerini temsil ediyor ve Form Futurama’ya göre yeni çıkarılan bu filament güçlü ve ısı dayanıklı olarak ve aynı zamanda %90 ışık geçirgenliği sağlamakta.

poster-hdglass-formfutura

Peki HDglass filamenti nerelerde kullanılabilir? En olağan kullanımları tabiki de gözlükler. Bunun yanında da çeşitli kutu, kaplar ve tabak üretiminde de kullanılabilirler. Form Futura’nın açıklamalarına göre kullanılan materyal yemeklerle temasta sıkıntı oluşturmayan ve sıcaklığa karşı bir stabilite sağlayan bir madde. Bu da demek oluyor ki artık Tupperware ürünlerinin kullanımı geri planda kalacak ve artan yemekleriniz için kendiniz tasarlardığınız kap-kacakları kullanabileceksiniz.  Madde aynı zamanda geri dönüştürülebilir ve bu sayede daha çevreci ürünler elde etmiş olacaksınız ve atıklarınızın da çöplüklerde yüzlerce yıl kalmasınasından da endişelenmenize gerek kalmayacak.

Şu anda piyasada zaten T-glase ve XT firmalarının ürettiği bazı filamentler bulunmakta ancak Form Futura, ürettikleri HDglass filamentinin transparanlığa ve kolay kullanıma odaklandığını söylüyor. Ayrıca 3D yazıcılarda kullanılabilecek, piyasadaki cama en yakın madde olduğunu da ekliyorlar.

HDglass serisi kırmızı, yeşil, mavi, siyah ve beyaz olarak sunulmuş. Filament ayrıca kokusuz ve parlak. Malesef şimdilik basım kalitesi hakkında bir şey söyleyemiyoruz ancak yakın zamanda bu filamentle neler yapılabileceğini bekleyip göreceğiz.

Ayrıca son olarak eklemek gerekir ki, her ne kadar yiyecek malzemelerinde kullanılması sakıncalı olmadığı iddia edilen bir filament olsa bile, yazıcıların ekstruderlerindeki farklılıklardan kaynaklanabilecek yiyeceklerle kullanıma uygun olmayan tasarımlar ortaya çıkabilir. Yani şimdilik üretilen malzemelerin bir kaplamaya tabi tutulması gerekebilir. 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.