3D Yazıcı ile Basılan İlk İlaç

fda-approves-first-3d-printed-prescription-drug-a-dissolvable-tablet-that-treats-seizures-1

3D Yazıcıların medikal alandaki uygulamalarına sıkça rastlamak mümkün. Bunlara arasında titanyumdan yapılan implantlar, kişiye özel protezler, ilaç geliştirmede gerçek insan dokularının kullanılması gibi alanlarda 3D Yazıcılardan yararlanılıyor. Devrim niteliği taşıyan bir diğer uygulama ise geçtiğimiz günlerde ABD’den geldi. İlaç şirketi Aprecia epilepsi hapı olan Spritam’ı 3D Yazıcıdan üretti. Bu ilaç aynı zamanda Amerikan Gıda ve İlaç kurumundan onaylı 3D Yazıcı ile basılan ilk ilaç olma ünvanını elde etti.

Aprecia, hapları üretmede Zcorp’un powder jet 3D Yazıcılarını kullanıyor. 3D Yazıcıdan üretilen hapların avantajı ise kişiye özel hap basılması ya da ihtiyaç halinde hapın üretilmesi değil. 3D Yazıcı kullanılarak üretilen haplar normal haplara göre çözünme hızı oldukça yüksek. Böylece genel olarak hap yutma problemi yaşan çocuklar ve yaşlılar 3D Yazıcı ile basılan ilaç sayesinde bunun üstesinden gelecekler.

Oyun değiştirici olarak tanımlanabilecek bu gelişme hakkında şirketin CEO’su Don Wetherhold  ”3D Yazıcı teknolojisinin ilaç sektörüyle buluşturarak, SPRİTAM’ı mevcut tedavi yöntemlerinde problem yaşayan hastalar için geliştirdik.” diyor.

Aprecia’ya göre sadece ABD’de 3 milyon epilepsi hastası var. Ve bunun 460.000’i çoçuk. SPRITAM ile yüksek dozaj tedavi çok daha kolay yapılabilecek ki bu geleneksel üretim yöntemleriyle yapılması oldukça zor. SPRITAM’ın 2016’da pazara sürülmesi bekleniyor. Wetherhold “Şirket önümüzdeki süreçte merkezi sinir sistemine etkin eden farklı ilaçlarda duyuracak” diyor.

Bu uygulama alanından da gördüğümüz gibi 3D Yazıcıların kullanım alanları günden güne genişliyor. Ve her adım bir diğer beraberinde getiriyor. Bu gelişmeyle beraber de benzer haberleri duyma ihtimali oldukça yüksek.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.