3D Yazıcı ile Kendi Bisikletinizi Üretmeyi Hiç Düşündünüz mü?

 3D Yazıcı Teknolojisi kullaranak bisiklet yapımıyla daha once karşılaşmıştık fakat bu sefer çok farklı bir tasarım duruyor karşımızda.

Avustralyalı Endüstriyel Ürün Tasarımcısı  ve 3D Yazıcı meraklısı James Novak, bu teknlojiyi kullarak kişileştirilmiş bir bisiklet tasarladı. Diğer üretim teknikleri ile üretemeyeceği , sadece 3D yazıcı teknoloji sayesinde elde edilebilen bu form sayesinde oldukça hafif bir bisiklet gövdesi tasarladı.

 

3D Yazıcı ile Kendi Bisikletinizi

 

 

 

3d printed bike

Bu şekilde 3D Yazıcıların avantajalrından yararlanarak, geleneksel bisiklet gövdelerinden farklı tasarımlar elde edilebilir. Özelliklede karmaşık ve imkansız denilebilecek yapıları oluşturmanız 3D yazıcılar ile mümkün.

Bu tasarım için 150 saat yaklaşık 4 ay harcayan Novak, tüm tasarımı Solidwork kullanarak oluşturmuş. Novak, tasarımı yaparken en çok 3D yazıcıların imkan verdiği en karmaşık yapıları araştırmış ve denemeler yapmış, bu şekilde sınırlarını zorlamış.

 

 

 

 

i.materialise tarafından baskısı alınan ürün, boyanabilir reçine ile üretilmiş. Bisiklet geçtiğimiz Temmuz ayında Avustralya’da Brisbane’de sergilendi. Bu ilk sergisiydi ama bu sergi ile sınırlı kalmayacak gibi duruyor , bu ve benzeri kişisel tasarımlara sahip olan bisikletleri yollarda görmeyece başlayabiliriz.

 

 

Kaynak: www.3dprint.com , i.materialise.com/blog

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.