11 Yaşında Genç Kız, Çocuklar İçin 3D Yazıcıdan Protez El

3D Yazıcıdan Protez El

Amerika da Sierra adında 11 yaşında ki küçük kız, kolu olmayan çocuklar için 3D yazıcıdan protez el üretti.

girl-11-year-old-Sierra-prosthetic-hands-1

İlkokul 5. sınıfta 3D yazıcılarla proje yapmak isteyen Sierra, internette yaptığı araştırmalarla daha önce yapılan protez kolları görmüş ve çalışmalarını bu yönde  yapmak istemiş. İnternette gördüğü E-Nable isimli bir projeden ilham alan Sierra, proje sahipleriyle iletişime geçerek yaptıkları proje ile ilgili bilgi almış. Proje sahibi Jeremy Simon, projesinin parçalarında ve hesaplamalarında Siera’nın anlaması için yardımcı olmuş.

Sierra’nın annesi projede sınıf arkadaşlarının ve öğretmeninin desteğinin çok fazla olduğunu ve Sierra’yı bu konuda çok desteklediğini söyledi.

Siera protez elin montajını 2 gün içerisinde tamamlamış ve başarılı bir montaj elde ettikten sonra, gerçek çocuklar üzerinde kullanılabilecek, 3D yazıcı ile üretilebilen bir el üzerinde çalışmaya başlamış ve evinden 2000 mil uzaklıktali e-nable ekibiyle iletişimini kesmeden devam ettiriyor.

Son geliştirmeleride yaptıktan sonra Sierra, hazırladığı protez eli kontrol etmesi için California eyaletindeki Jeremy’ye gönderecek ve daha sonrasında 8 yaşında eli olmayan bir çocuğa verilecek.

11 yasinda sierra protez el

Siera protez eli 50$ gibi bir maliyetle tamamlamış, benzer bir modeli hastanede üretmek gerekseydi binlerce dolar tutacağı için Siera hastayı çok büyük bir maaliyetten kurtarmış oldu.

Siera önümüzdeki yıl California eyaletini ziyaret ederek protez el üreterek yardımcı olduğu arkadaşını ziyarete gidecek.

girl-11-year-old-Sierra-prosthetic-hands-3

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.