3D Yazıcıdan Üretilen Haplar

3D Yazıcıdan Üretilen Haplar

3D Yazıcıların öne çıkacağı sektörlerden biride sağlık sektörü. Nedeni ise 3D Yazıcıların sunduğu kişiselleştirilebilir çözümler kişilerin ihtiyacını tam karşılaması. Örneğin; protez el ve diş.

University of Central Lancashire (UCLan) tarafından son geliştirilen uygulamada ise 3D Yazıcıların sağlık sektöründe kullanım alanına bir yenisi daha eklendi. UCLan’da araştırmacılar tarafından kişiye özel 3D Yazıcıdan üretilen haplar geliştirildi. Böylece hapların içerisine hastalığın derecesine göre farklı malzemeler koyulabiliyor.

Patent başvurusu tapılan devrim niteliğindeki gelişmeyle şimdiden eczanelerde bulunan birçok hap üretilebiliyor. Ama asıl amaç ise kişiye özel haplar üretmek.

Bu teknoloji ile ayrıca eski yöntemlerle kişiye özel hap üretmenin maliyeti de bir hayli düşüyor. Eczacılık Fakültesi ve Biyomedikal bölümü öğretim görevlisi Dr Mohamed Albed Alhnan ve takımı tarafından geliştirilen uygulamayla sağlık sektöründe 3D Yazıcıların kullanımına bir kapı daha açılmış oldu. Uygulamanın ise 5 yıl içerisinde hastaneler ve araştırma laboratuvarlarında kullanılmaya başlanması 10 yıl içerisinde ise halk tarafından yaygın olarak kullanılacağı öngörülüyor.

3D Yazıcıdan Üretilen Haplar_

Dr Mohamed Albed Alhnan :“3D Yazıcılar farklı sektörlerde yaygın olarak kullanılıyor. Ama özellikle medikal sektöründe kişiye özel sağladığı çözümler ve düşük maliyeti ile ön plana çıkacak. Bu uygulama sayesinde ise önceden ciddi bir sermaye ve altyapı gerektiren ayarlamalar ise 3D Yazıcılar sayesinde şimdi basit bir kod ile verimli olarak üretilebilecek. “

Kaynak : University of Central Lancashire

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.