3D Yazıcıdan Üretilen Segrada Familia

3D Yazıcıdan Üretilen Segrada Familia

 

Barselona’ya yolu düşenler muhakkak ziyaret etmiştir Gaudi’nin Roma Katolik Kilisesi ve UNESCO tarafından dünya miras listesi arasına alınan gothik eseri Segrada Familia eserini. İnşaatı 1882 yılından beri devam eden Segrada Familia dünyanın inşaatı en uzun süren yapılarından biri olarak öne çıkıyor. Tamda bu noktada eserin son halini görmek için Katalan Komünitesi 3D Yazıcıyı kullandı. BBC’ye açıklama yapan Kilise Teknik Sorumlusu son teknolojiden yararlanarak yapının son halini ürettiklerini belirtti.

1926 yılında Gaudi hayata gözlerini kapadığında kilisenin sadece dörte biri tamamlanmıştı. Birçok farklı mühendis ve mimar eseri orjinal tasarımındaki gibi bitirmek için girişimlerde bulundu. Fakat karmaşık yapılardan oluşan esere Gaudi’nin el yazısı çizimler ve notlarında zorluğu eklenince oldukça zorlanıldı. Bunun yanında İspanya’da çıkan iç savaşta kilise hasara uğradı.

 

3D Yazıcıdan Üretilen Segrada Familia1

 

Kilisenin yapımda detaylarla uğraşırken genel resmi kaçırmamak için 3D Yazıcı kullanılarak tüm yapı üretildi. Kilisenin Teknik Sorumlusu “Bundan önce el yapımı maketler ile oluşturulan yapı hem daha fazla zaman almıştı hem de çok daha pahalıya mal olmuştu.” diyerek açıklıyor durumu. Toplam üretim süresi 12 saat sürdü. Ayrıca 3D Yazıcı üretiminde detaylar çok daha kesin.

2026’da sonlaması planlanan Segrada Familia hep son teknolojilerin kullanıldığı bir yapı olarak tarihe kazınacak. 1882’de eserin inşaasına başlanmasından bir yıl sonra Gaudi çok yavaş ilerlendiğini farketti ve ray, vinç gibi dönemin son teknolojilerini inşaatta kullanmaya başladı. Bu gelenek ise 3D Yazıcılar ile şimdi devam ediyor.

Kaynak

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.