+90 3B Dijital Fabrika’da Fikirler Gerçeğe Dönüşüyor!

Türkiye’nin ilk 3B Dijital Fabrika’sı +90, sahip olduğu profesyonel 3D yazıcıları ve Hızlı İmalat Teknolojileri ile farklı geometrik yapı ve özelliklerdeki ürünlerin fiziki prototiplerini kısa sürede ve düşük maliyetlerle üreten çözümler sunmaktadır. +90 3B Dijital Fabrika, 3D yazıcı alanında ileri teknolojileri kendi bünyesinde barındırmakta olup, yılların birikimiyle gerek birçok sektördeki çözüm uygulamaları, gerekse tecrübeli kadrosuyla acil parça üretimi konusunda ciddi bir bilgi birikimine sahip.

_AYT0339
Tasarımcı Ross Lovegrove imzalı Vitra Freedom Serisi de +90 3B Dijital Fabrika’dan çıkma
3D Baski 3D yazici
Engellilerin hareket kabiliyetini artıran TEK Robotik Mobilizasyon Cihazı, +90’da hayata geçen binlerce projeden biri

 

2005 yılında kurulan +90 3B Dijital Fabrika, Türk Sanayisini daha o yıllarda Katmanlı Üretim Teknolojileri (3D baskı) ile tanıştırarak kısa sürede üç boyutlu dijital imalat sektörünün lideri konumuna ulaştı. +90 3B Dijital Fabrika‘da konsept model, fonksiyonel prototip, son kullanım ürünleri ve üretime yardımcı ekipman ihtiyaçları için 1’den 1000’e kadar acil parça üretimi gerçekleştirilmekte.

Profesyonel 3D Yazıcılarla Üretim Aşamaları

90 3B Dijital Fabrika proje danışmanları, müşterilerinin talep ettikleri parçalarda istenen özelliklere göre öncelikle farklı üretim teknolojilerinden en uygun olanı belirliyorlar. Genel olarak “Katmanlı Üretim Teknolojileri” olarak adlandırılan FDM (Fused Deposition Modeling), Polyjet, SLS (Selective Laser Sinterleme), DMLS (Metal Sinterleme), SLA (Stereolithography), Voxeljet gibi teknolojilerin yanı sıra Silikon Hızlı Kalıplama yöntemi de firmanın sunduğu çözümler arasında yer alıyor.  3B üretimi yapılacak parçada üstün dayanıklılık ve gerçek mühendislik malzemeleri kullanımı talep ediliyorsa FDM, hassas döküm ve kum kalıp modelleri gerektiğinde ise Voxeljet teknolojisi en verimli sonuç için tercih edilmekte.

mercedes orta konsol

Kullanılan teknoloji kadar önemli bir başka konu da kullanılan malzemeler. İhtiyaç duyulan nihai parça özellikleri (şeffaf, esnek, metal, ısıya dayanıklı vb.) için çeşitli malzeme seçenekleri sunabilen +90 3B Dijital Fabrika, bu sayede tasarımların istenen fiziksel ve mekanik özellik ve analiz değerlerine sahip olarak hayata geçmesini sağlıyor.J750

Üretilen ürünlerde mukavemet, ışık geçirgenlik, su ve ısıya dayanıklılık, renk, alev almazlık gibi özellikler haricinde çoğu zaman görsellik de önem taşıyor. Özellikle sunum amaçlı maket ve prototiplerle son kullanım ürünlerinde ihtiyaç duyulan estetik nedeniyle, profesyonel bir ardıl işlem ve boya kalitesi sunuluyor.

Müşterilerinin fonksiyonellik kadar görsel beklentilerini de karşılayabilmek için gerekli parçalara zımpara, boya, krom/epoksi kaplama gibi farklı ardıl işlemler uygulamakta.

Müşteri odaklı hizmet anlayışı ile +90 3B Dijital Fabrika hızlı imalat çözümlerini sadece endüstrilerle değil, üniversiteler, AR-GE merkezleri ve bireysel tasarımcılarla da paylaşıyor. Böylece tasarımlarını kaliteli ve ekonomik ürünlere dönüştürmek isteyen herkes, profesyonel bir 3D yazıcıya sahip olmasa da, bu yeni nesil teknolojiden faydalanıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.