3D Yazıcı Çözünürlüğü Nedir ve Neden önemlidir?

3D Yazıcı Çözünürlüğü

Masaüstü 3D yazıcıların çözünürlüğü her bir katmanın kalınlığıyla ilgilidir. Bu katman ne kadar ince olursa çözünürlük o kadar yüksek olur. Katman kalınlıkları mikronlarla ölçülür. Bu kısmı anlayabilmeniz için Masaüstü 3D yazıcıların çalışma prensibini anlamanız gerekiyor. Masaüstü yazıclar genellikle FDM (Fused Deposition Modeling) denen bir metot kullanır. Bu metot erimiş plastiğin extruder denen çok ince bir uçtan çekilmesini içerir . Extruder bu eriyik plastiği kullanarak katmanları tek tek örer. Extruder katmanları ne kadar ince yapabilirse çözünürlük değeri de o kadar artar.

Peki 3D Yazıcı çözünürlüğü baskımızı nasıl etkiler?

Çözünürlük baskı kalitenizi etkiler en başta. Tabi ki 3D Yazıcı seçerken ne amaçla kullanacağınız makineden beklentileriniz önem kazanıyor ve 3D yazıcınızı da bu beklentiler doğrultusunda seçmeniz gerekir. Çözünürlük baskının düz yüzeylerinde pek fark yaratmazken kıvrımlarda ve eğimlerde fark ayırt edilebiliyor.

Şöyle de anlatabiliriz. Katman kalınlığını ölçtüğümüz birim mikrondur . Mikron milimin binde biridir. Baskınızın tabandan sadece 6 mm yükseldiğini düşünürsek 300 mikronla baskı yaptığınızda sadece 20 katman örülürken, 100 mikronla baskı yaptığınızda bu yüksekliği 60 katman örerek çıkıyor. Bu yüksekliği daha ince ve daha sık katmanlara örmesi yuvarlak yüzeylerde ve eğimlerde fark yaratıyor. Baskı çözünürlüğü düşükse bu yuvarlak yüzeylerde tırtıklı (piksel piksel) yüzeyler oluşturur. Bunun dısıında çözünürlük parça birleşmelrde farklı parçaların ayrı basılıp birleştirirlmesinde uyumlu olmasında da etkilidir.

Bu arada baskı hızına da etkisi var. Eğer bir makinede parçayı 300 mikronda basıyorsanız parçanız 100 mikrona göre çok daha kısa sürede bitecektir, çünkü 100 mikronda baskı yaparken ötekine göre tam 3 kat fazla katman örülüyor bu da baskı süresini arttırıyor.

3D Yazıcı seçerken bunları göz önünde bulundurursanız ihtiyaçlarınıza en iyi cevap veren 3D Yazıcı’ya ulaşmada bir adım daha atmış olursunuz. Eğer 3D Yazıcı’yı hobi için 3D yazıcıları ufaktan öğrenmek, kurcalamak için alıyorsanız baskı kalitesini çok önemsemeyebilirsiniz. Ancak parçaların birbirlerile uyumluluğu önemliyse veya baskılarınızı satmayı düşünüyorsanız yüksek çözünürlüklü bir makine seçmenizi tavsiye ederiz.

Gün geçtikçe 3D Yazıcıların çözünürlüğü ise artmakta. Tıpkı bilgisayar teknolojisinde olduğu gibi yakın gelecekte 3D Yazıcıların çözünürlüğüde çok daha iyi olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.