3D Yazıcı ile Basılmış Gözlükler

3D Yazıcı teknolojisi bir çok sektörde ürünlerin tasarım, üretim ve son kullanıcıya geliş şeklini etkilerken gözlük sektörünün de bundan geri kalması beklenemezdi. 3D Yazıcıların sektörlere kattığı artılardan biri olan kişiye özel üretim gözlük sektörünün odaklandığı kısım. Tabi ki bu konuda farklı yaklaşımların olduğunu görüyoruz.

Günümüzde piksel piksel görüntüler her ne kadar hoş karşılanmasa da bu 8-bit görünümlü gözlükler retroseverlerin hoşuna gidecek gibi. Protos eyewear bu gözlüklerin yaratıcısı California menşeili bir firma.

3D Yazıcı ile Basılmış Gözlükler

Mkyta’nın Mylon Eyewear koleksiyonu da gözlük dünyasındaki bu niş pazardan yararlananlardan. Bu yeni marka kişiselleştirilmiş spor gözlükleriyle kişiye özel tasarımın kapasitesini gösteriyor. Bu gözlükler polyamide esaslı bir madde ve SLS (Selective Lazer Sintering) metodu kullanılarak üretilmiş.

Yeni 3D Yazıcı start-uplarından Eyewear kit daha uygulanabilir tasarımlarla daha çok kişiye ulaşmayı amaçlıyor. Marka daha hesaplı çözümlerle, numaralı gözlükler, güneş gözlükleri veya odaya yönelik gözlükler üretiyor. Üstelik gözlüklerin her parçasını lensleri, çerçeveleri ve kişiselleştirmeleri 3D baskı teknolojisi kullanarak üretiyor.

3D Yazıcı ile Basılmış Gözlükler ve Önemi?

3D Yazıcı ile basılmış gözlükler ve sektöre kattığı en önemli özellik kuşkusuz ürünlerin kişiselleştirilebilmeleri. Kişiselleştirmek derken gerçekten sizin için üretilmiş ürünlerden bahsediyoruz. Örneğin Protos her insanın yüzünün birbirinden farklı olduğunu dolayısıyla gözlüklerinin de farklı olması gerektiğini söylüyor. Tabi ki yüzünüze uygun gözlük yaptırmak için terziye elbise diktirir gibi yüzünüzün ölçülerini aldırmanız gerekmiyor. Dizüstü bilgisayarınızın ön kamerasını kullanarak bir kaç pozla bu işlemi kısaca halledebiliyorsunuz.

3D yazıcı teknolojisinin her sektör gibi ürün odaklı gözlük sektörüne etkileri de heyecan verici. Özellikle ürünlerin kişiselleştirilmesi konusunda 3D Yazıcıların yaşamımıza katacağı çok şey var. Bu noktada bir diğer örnek ise medikal sektörü. Özellikle protez el ve bacak gibi alanlarda 3D Yazıcılar kişilere özel çözümler sunabiliyor. Böylece herkes seri üretim protez el ve ya bacak kullanmak yerine kendine özel üretilmiş olan ürünlerle özürünü minumuma çekebiliyor. 3D Yazıcı teknolojisi alanında yapılanların burada kalmayacağı açık bu sektörden ve moda sektöründen daha çılgın işler bekliyoruz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.