Arduiono Kontrollü ve 3D Yazıcı ile Basılmış Protez El: Youbionic

Arduiono Kontrollü ve 3D Yazıcı ile Basılmış Protez El

3D Yazıcı sektöründe son yıllarda yapılan en büyük gelişmelerden birisi de çok ucuza protez el üretiyor olmak. Şimdiye kadar birçok örneğiyle karşılaştığımız bu projelerin birini geçtiğimiz günlerde haber yapmıştık. Bu ve bunun benzeri protezler bilek hareketleriyle kontrol ediliyor olup, protezlerin hareket kabiliyeti oldukça kısıtlıdır. İtalyan girişimci tarafından tasarlanan arduino kontrollü ve 3D Yazıcı ile basılmış protez el Youbionic  ise hareket kabileyeti yüksek olup, maliyetinin yaklaşık olarak diğer protez ellerle aynı seviyede olması ise oldukça ilgi çekiyor.

Youbionic’in diğer protez ellerden daha kabiliyetli olmasının nedeni ise elin hareketi için servo motor ve Arduino mikroişlemcisi kullanıyor olması. 3 kişilk bir takım (yazılım mühendisi, makine mühendisi ve tasarımcı) tarafından geliştirelen elde 5 parmakta birbirinden bağımsız olarak 5 farklı servo motor tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca elin tamamı ise 3D Yazıcı tarafından üretilmesiyle de ilgi çekiyor.

3D yazıcı ile üretilmiş protez el uygulamaları hızla artıyor. 3D Yazıya ulaşımı olan herkes ise open-source olan bu projelere ulaşarak üzerlerinde istedikleri değişiklikleri yaparak kendi ihtiyaçlarına uygun hale getirebilirler.

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.