Uzayda ilk 3D Baskı Gerçekleşti

Uzayda 3D Baskı

 

Geçtiğimiz haftalarda insanlık tarihinde bir ilk yaşandı. Bu ilkin baş rolünde ise 3D Yazıcı var. Uzatmadan söylemek gerekirse; insanoğlu var oluşundan bu yana ilk defa uzayda 3D Baskı ile bir obje üretti.

İnsanlık için uzay her zaman heyecan verici olmuştur. Uzaya seyahatlerle başlayan serüven uzayda bir üs inşa etme çalışmalarıyla devam etmiştir. Bu noktada aşılması gereken en büyük problemlerden biri ise üs inşa etmek için gereken ekipmanlar ve eşyaların nasıl elde edileceğiydi. Çözümün ilk adımı ise 17 Kasım’da Uluslararası Uzay İstasyonu’nda atıldı. Made in Space ve NASA ortaklığında geliştirilen 3D Yazıcı sıfır-yerçekimi ortamında çalışabiliyor.

 

Uzayda 3D Baskı 1

 

Made in Space takımı Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sağladığı ideal laboratuvar ile 3D Yazıcı ve çıktılarını test ederek, problemleri minimize etmek istiyor. Böylece gelecekte daha büyük hacimlerde ve sıklıkta gerçekleştirilecek olan üretimlerde başarı oranının %100’e yakın olması amaçlanıyor.

Made in Space takımı tarafından eş zamanlı olarak dünyada da 3D Baskısı alınan aynı obje, uzayda 3D Baskısı alınan ile karşılaştırılarak sıfır yerçekiminin katmanlı üretim teknolojisinde ne gibi etkileri olduğunu araştırıyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.