Vending Makinası ile 3D Baskı Hizmeti

İlk çalışmaları Bahar 2012’de, Virginia Tech DREAMS Lab  tarafından başlatılan dünyanın ilk 3D printer vending machine projesi son versiyonu ile karşımızda.

Tasarım projeleri, kişisel ürünler ve hediyelik eşyalar derken 3D Yazıcıların kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Bu artış ile birlikte 3 boyutlu yazıcılara duyulan ihtiyaçta artış göstermektedir. Bununla birlikte  3D baskı hizmeti veren merkezlerde kısa süre içerisinde arttı.  Virginia Tech DREAMS Lab’ta  farklı bir proje geliştirerek 3D Baskı hizmetini vending  makinalar ile otonom bir şekilde servis etmek üzerine projeleri bulunmaktadır.  DreamVendor adını verdikleri bu proje ile 3D yazıcıya sahip olmayanlarında bu teknoloji ile buluşması ve bu teknolojiyi tecrübe edinmelerini hedefleniyor.

Vending Makinası ile 3D Baskı Hizmeti

 

2012 Yılında yapılan ilk Prototip Ürün;


2013 yılının Sonbaharında DreamVendor2 adı ile ürünleri bugünkü son tasarımına kavuşmuştur.  Kossel Deltabot adlı 3D yazıcıyı modifiye edip, system entegrasyonunu yaptıktan sonra başarılı bir arayüz ile son kullanıcıya sunmaya başladılar.

Servis Edilen Son Ürünleşmiş Hali;


Dokunmatik bir arayüze sahip olan bu sistemde, önce tasarımınızı .STL uzantılı olarak USB belleğinize atıyorsunuz. USB Belleğinizi Vending makinasının dokunmatik ekranında ki yere yerleştirip, ekrandan tasarımınızı seçiyorsunuz. Üretim ayarlarınızı detaylı olarak girip tasarımınızı boyutlandırıp, döndürebiliyorsunuz.  Bu bilgilere göre program kendisi slice edip , seçtiğiniz renge göre üretime başlıyor.  Bu sırada sistem otomatik olarak kullanıcıya üretim bilgilerini, süresini ve fiyatını gönderiyor. Üretim bittikten sonra ise, soğumasını bekliyor ve yine kendi kurdukları düzenek ile baskıyı kullanıcıya servis ediyor.

 

3d baski hizmeti artık vending machine ile verilecek

Proje ile ilgili detaylı bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.