25-100 Kez Daha Hızlı: Devrim Niteliğinde Yeni Üç Boyutlu Yazıcı Teknolojisi

Yeni bir üç boyutlu yazıcı teknolojisi, endüstriyi tamamen değiştirmek üzere. Bu devrimsel, sıvı ile çalışan metod rakiplerinden 20 ila 100 kat daha hızlı  ve doğrusunu söylemek gerekirse Terminatör 2’den fırlamış bir şeye benziyor.

Bu mucizenin arkasında, Carbon 3D diye az bilinen California merkezli bir girişim bulunmakta. Bu mucizeyi “Continuous Liquid Interface Production (CLIP)”  yani “Devamlı Sıvı Arayüz Üretimi” olarak adlandırmışlar. Bu teknik lazer ışınları ve oksijen kullanarak bir manada ışığa duyarlı reçineyi kurutarak çalışıyor. Bu da yazdırma işleminin tek seferde üç boyutlu olarak yapılmasına olanak sağlıyor.

“3D Print”in haberine gore, şirket bu sessizce 2013’ten beri bu teknolojiyi geliştirmekte.

Şirkete söylediğine göre süreç şu şekilde işlemekte; ortaya çıkan reçinedeki oksijen ve lazer ışını karışımını tam olarak kontrol edebilen bir oksijen penceresi yaratılır. Şekillenmeyi sağlayan bu karışımdaki çeşitliliktir. Buradaki önemli nokta oksijen penceresi, pencere ışığa transparan ancak oksijenin içinden geçmesine izin vermekte yani contact lenstekilerle aynı mantık.

Şimdiye kadar birçok yazdırma teknolojisi geliştirildi. Ancak “CLIP” çok daha hızlı çalışmakta, pürüzsüz ürünler üretmekte ve birçok materyal ile çalışabilmekte.

Yapımcıların açıklamalarına göre, “UV ışınlar polimerleşmeyi ve oksijeni tetiklemekte. Işınlar ve oksijenin dikkatlice dengelenmesiyle, CLIP bir reçine havuzundan devamlı olarak objemizi üretmekte.”

Şirkete göre, katmanlarla yazdırma işlemi yaptığı için geleneksel yazdırma teknolojilerinin tutarlı ve düzgün yazdıramıyor ve oldukça kaba materyaller kullanılıyor.

Artık CLIP ile enjekte edilmiş kalıpsı bileşenler üretilebiliyor. CLIP, dış kısımda pürüzsüz iç kısımda ise katı olarak, tutarlı ve öngörülebilir mekanik özellikte ürünler üretebiliyor.

Yapımcıların açıklamalarına göre materyal çeşitliliği geleneksel tekniklere göre daha fazla. Bunun anlamı üretilen ürün çeşitlerinin de sonuç olarak daha fazla olması demek. Spor ayakkabılardan otomobil parçalarına birçok alanda üretim yapabilmek mümkün.

Peki bu kadar başarılı ancak gizli bir firma nasıl ortaya çıkıyor? Carbon 3D, Sequoia Capital, büyük bir risk sermayesi, ve Silver Lake Kraftwerk ile bir partnerlik kurdu. 2013 ve 2014 arasında 41 milyon $ kazanmayı başardılar.

Carbon 3D yönetim kurulu üyesi Jim Goetz, “Eğer üç boyutlu yazıcı teknolojisi yıllardır büyük bir problem olan prototiplemeyi değiştirmek istiyorsa, 3D yazıcıların zayıf noktasını hedef alan yeni ve yıkıcı bir teknoloji bulmak zorundayız.”

Buradaki sonuç ise bu teknoloji 3 boyutlu yazıcıların daha çekici hale gelmesini sağlayacak önemli bir gelişme olabilir.

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.