Elektronik Devre Basan 3D Yazıcı Voxel8

 

elektronik devre baskısı yapabilen 3D Yazıcı

 

3D Yazıcı teknolojisi Reçine ile başlayan ve devamında plastik, seramik tozu derken metal baskı yapan ve hatta canlı hücrelerinde basılabildiği sonunu göremediğimiz bir teknoloji. 3D Yazıcı teknolojisi dediğimizde herkesin gözünde aynı makinalar canlansada aslında bu teknoloji bir katmanlı üretim yöntemidir. Bu yöntem sayesinde eritilebilen ve etkileşime girebilen bir çok malzeme işlenebilmektedir. Bu malzemelerin bir yenisi daha eklendi ve PLA baskı yapan bir 3D Yazıcı modeli geliştirilerek ikinci bir baskı kafası eklenmiş ve bu kafa ile de gümüş mürekkep akıtılıyor. Bu şekilde elektronik bir kart tasarımını plastik ürününüzün içerisine basmanız ve bu elektronik baskıyı , komponentler ile birleştirip ortaya akıllı bir ürün çıkarmanıza imkan sağlıyor.

Bu ürün piyasaya çıkana kadar hammadde konusunda gelişmeler olmuştu, filament üreticileri tarafından iletken hammaddeler üretilmeye başlandı ve sonrasında bu hammadelerin iletken katsayılarının yükseltilmesine yönelik çalışmalar başladı derken Voxel8 ile çok farklı bir noktaya geldi. İletken hammaddeler ile sadece led yakabiliyorken şimdi akıllı bir ürünü tüm komponentleri ile üretebiliyorsunuz. Bunun en güzel örneği Voxel8’in tanıtım videosunda kullandıkları ve tüm elektronik yollarını ürettikleri Mini Quadrocopter’in görsellerinide inceleyebilirsiniz.

 

elektronik devre basan 3D Yazıcı

 

 

 

 

autodesk project wire

 

Peki bu  Elektronik 3D Yazıcıya sahip olmamız dilediğimiz ürünü yapabilmemize olanak sağlıyormu diye sorabilirsiniz. Bu noktada bildiğimiz Elektronik devre kartı üretimlerinden farklı olarakı Autodesk’in ürünü olan Project Wire adlı programı kullanmanız gerekecektir.Bu programın bize sağladığı olanaklar ise; piyasada ki bir çok komponenti kütüphamesinde barındırması, otomatik olarak koblolama ve 3D Yazıcılar ile eşleşip baskıya hazır hale getirilmesi gibi bir çok noktada çözüm üreten bir program. Autodesk’in bu yazılımı ile de anlıyoruz ki bu daha başlangıç , bunun gibi gelişmelere önümüzde ki yıl içerisinde hazırlıklı olalım. Son olarak bu Elektronik 3D Yazıcnın yurtdışı satış fiyatı ise $8999

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.