HP 3D Yazıcı’sını Duyurdu

 

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinde biri olan HP geçtiğimiz günlerde 3D Yazıcısını piyasaya sürdü. 2 yıl önce 3D Yazıcı sektöründe yer almak için çalışmalara başlayan ve zaman zaman 3D Yazıcısına ait bilgiler paylaşan HP, 17 Mayıs tarihinde resmi olarak 3D Yazıcısını duyurdu.hp 3d yazici

HP’nin patentli teknolojisi olan Multi Jet Fusion teknolojisine sahip 3D Yazıcı’nın Amerika satış fiyatı 130 bin Dolar olarak belirlendi. Saniye’de 340 Milyon 3D pixel baskı yapabilen 3D Yazıcı renkli baskı yapabiliyor. Şu an piyasadaki 3D Yazıcılara kıyasla %25 daha hızlı baskı yapabilen HP’nin 3D Yazıcısı baskıda hammadde olarak naylon toz benzeri bir materyal kullanıyor.

HP 3D Yazıcı piyasaya sürülür sürülmez makina parkuruna ilk dahil eden şirketlerden biri Shapeways oldu. Shapeways kurucusu Peter Weijmarshausen ‘HP 3D Yazıcı baskı kalitesi olarak oldukça başarılı olmasının yanısıra, düşük maliyet ve yüksek çözünürlükte baskılara da olanak sağlıyor. Bu da tam olarak pazarın istediği özellikler.’

HP piyasaya sürdüğü yazıcısında yerli üretim Zaxe ya da Formlabs gibi son kullanıcılardan ziyade endüstriyi hedefliyor. HP’nin CEO’su Dion Weisler’e göre HP’nin gözü 12 trilyon dolarlık bir market olan enjeksiyon kalıplama sektöründe.

Fiyat açısından oldukça rekabetçi bir ürün ortaya koyan HP, Stratasys’in son piyasaya sürdüğü 700.000 Dolarlık 3D Yazıcısına kafa tutacağa benziyor.

hp 3D Yazici 1

Ürünün geliştirilme aşamasında dünyanın en önde gelen firmalarıyla iş birliği yapan HP, onlardan aldığı feedbackler ile daha başarılı bir 3D Yazıcı üretmek için oldukça sıkı çalışmış görünüyor. Bu firmalar arasında Nike, BMW, Siemens, gibi dünya devleri yer alıyor.

HP Jet Fusion 3D 4200 3D Yazıcısını bu yılın sonunda teslimata çıkıyor. Bir diğer model olan HP Jet Fusion 3200 ise 2017 yılına müşterilere ulaştırılmaya başlayacak.

Sektöre HP gibi büyük bir firmanın girmiş olması heyecan yarattı diyebilirim. Çünkü HP gibi büyük bir firma küçük pazarlarda yer almak istemez. Ve şu anki 3D Yazıcı pazarının büyüklüğüne bakıldığında HP çok daha fazla büyüyeceğini ön görmüş olmalı ki bu sektöre yatırım yaptı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.