Makerbot Replicator 2 İnceleme

MakerBot Replicator 2

Bugün size Makerbot Replicator 2 den bahsedeceğim .Bu blogumuzun ilk yazısı ve ben de en iyi bildigim 3D Yazıcılardan bahsetmeye karar verdim. Bu yazının Makerbot hakkında size fikir vermesini umuyorum.

Replicator 2 yi şöyle dışarıdan bir incelersek mat siyah açık bir kasası var . Ön taraftan baktıgınızda aşagıda kontrolleri yapacagınız lcd ekran üst kısmında da SD kart yuvası mevcut. Makinenin arka tarafinda filament makaranizi takabileceginiz iki yer olusturulmus. Açma kapama dugmesi elektrik ve usb baglantisi da arka tarafta sol asagida. Bunlar makerbot replicator 2ye disaridan goz gezdirdiginizde farkedebiliceginiz kisimlar. Simdi biraz da yapabildiklerine ve diger ozelliklerine bakalim. Replicator 2 nin baski boyutu 285x155x155 mm. Baski materyali PLA . Maksimum Baski çözünürlüğü 100 micron (0,10mm).

Makerbot Replicator 2 Kullanımı

Makine kullanımına geçelim. Makinenizi dahili lcd menüyü kullanarak kontol ediyorsunuz. Menünün kullanımı genel olarak çok basit. Ekranın yanındaki dört tane yön tuşu ve ortadaki M tuşu yardımıyla menüden seçim yapıyorsunuz.

Dosyanızı 2GB boyutlu SD karta atıp veya Replicator 2 nizi USB yardımıyla bilgisayara bağlayarak baskı yapabilirsiniz(Ancak USB kullanıyorsanız bilgisayarınızın baskı boyunca açık olması gerekir)

Baskı esnasında filamenti değiştirip farklı renkte baskılar yapabilirsiniz(renk sadece Z’de değişir).

Baskıyı durdurup devam etme seçeneği de var.

Menüden Leveling komutu yardımıyla kolayca hizalama yapabilirsiniz. Bu komutta makine baskı yaptığı ucu tabla üzerinde belli noktalara gönderiyor ve sizde tabla altındaki vidaları kullanarak ve bir kağıt yardımıyla hizalamayı yapıyorsunuz. Bu hizalama her baskıda değil yalnızca gerektiğinde iyi baskı kalitesi için yapılıyor.

Replicator 2’de ayrıca ön ısıtma seçeneği de var, pek kullanacağınız bir özellik olmayabilir ama bu özellik yardımıyla extruder’ı önceden ısıtıp baskıya hemen başlayabilirsiniz.

Menü yardımıyla yapabiliceğiniz kontrollerinin önemli kısımlarıydı bunlar.Şimdi de biraz makerware’den bahsetmek istiyorum

Makerware Makerbotunuzu kullanabilmek için bilgisayarınıza yüklemeniz gereken bir program.

Bazen yanlış anlamalar olduğu için şunu da söyleyeyim makerware bir tasarım programı değildir yalnızca başka cad cam programlarını kullanarak tasarladığınız objeyi tablaya yerleştirme baskıya hazırlama programıdır. Makerware programı yalnızca STL ve OBJ uzantılı dosyaları açabilir (kullandığınız çizim programlarının hemen hepsi stl uzantılı olarak dosya kaydedebilir.)Makerware’in kullanımı da oldukça basit. Bakarsanız ekranda sadece 8 tane tuş var bunları kullanark objemizin tabla üstündeki yerini belirleyebilir , döndürebilir, scale komutuyla boyutunu değiştirebilirsiniz. Tablaya farkı parçalar koyabiilr aynı parçayı kopyalayabilir ve otomatik yerleştirme de yapabilirsiniz. Bunları kullanarak istediğimiz uygun yerleştirmelerden sonra baskıya başlamak için make tuşuna basıyoruz. Açılan pencerede baskımızın baskı kalitesini ve süresini etkileyecek ayarlamalar yapabiliyoruz;

Çözünürlük ayarı: 100 micron ve 300 micron arası çözünürlük ayarı yapaliyoruz. 100 micronda en iyi çözünürlükte ancak yavaş baskı yapar. Baskınızı 300 micronda yaparsanız çözünürlüğünüz düşer ancak baskı süreniz kısalır.

Infill: Bu komutla objenizin içinin doluluk oranını belirleyorsunuz. Yanı eğer benim parçam kapalıysa içini kimse görmeyeceği için içinin tamamen dolu olmasına gerek yoktur. Bu komutu kullanarak içini örneğin sadece %10 doldur deyip parçanın sadece bir kısmını doldurabilirim. Bu durumda makine parçanın içini belirlediğimiz oranda petek basacaktır.

Raft ve Support: Tablaya sağlam basması için kullandığımız raft ve destek için kullandığımız support’u da bu pencereden seçebiliyoruz.

Preview: Bu seçeneği işaretlersek parçayı baskıya göndermeden önce bize bir önizleme penceresi açar bu pencerede biz bakımızın kaç gram geleceğini ve baskı süresini baskı katmanlarını görebiliriz.

Son olarak da Replicator 2 nizin bakımından ve sarf malzemesinden bahsetmek istiyorum.

Makineyi aldıktan sonra karşılaşabileceğim sorunlar nelerdir, malzemesi nelerdir bakım gerektirir mi bunlar herkesin satın almadan önce aklına gelen sorular o yüzden onları da cevapsız bırakmak istemedim.

Makerbot Replicator 2 genel olarak çok bakım gerektiren bir makine değil ve oldukça sağlam. Plastik malzemenin soğuduktan sonra extruder içinde tıkanma yapması genel karşılaşabileceğiniz durumlardan biri. Bu durumda fanı çıkarıp içeride kalan parçayı el yardımıyla kolayca çıkarıp temizleyebiliyorsunuz.

Makine kullanımı için gerekli tek sarf malzeme PLA filamenttir.

Çok uzun süre baskı yaptıktan sonra bir kaç yerine yağlama gerektirebilir.

Baskınız tablaya yerleştirdğiniz şekilde basılmıyor extruder yanlış akslarda baskı yapıyorsa XYZ kablosunun değişmesi gerekebilir.

Bu bakımların hepsi kendinizin yapabileceği türden bakımlardır.

Genel özelliklerine baktığımızda makerbot Replicator 2 kulanımı kolay baskı kalitesi yüksek kullanması zevkli bir masaüstü 3D yazıcıdır.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.