Makerbot Yeni 3D Yazıcısını Duyurdu

makerbot3-3d-yazici-700x287

 

Amerikalı 3D Yazıcı üreticisi Makerbot geçtiğimiz günlerde Makerbot Replicator+ ve Makerbot Replicator Mini+ adını verdiği iki yeni 3D Yazıcısının lansmanını yaptı. Yeni model 3D Yazıcılarının yanısıra birçok servis ve ürünün de duyurusunu yapan Makerbot, özellikle eğitim sektöründe 3D Yazıcı kullanımını ve sayısını arttırmak için Samsung ile iş birliği de yapıyor.

2009 yılında Amerika’da kurulan Makerbot firması masaüstü 3D Yazıcı sektörünün öncüsü diyebiliriz. Kurulduğu günden 2013’e kadar 10 Milyon Dolar üzerinde yatırım alan Makerbot, 2013 yılında profesyonel 3D Yazıcı sektörünün en eskilerinden ve sektör liderlerinden biri olan Stratasys firması tarafından satın alındı. Bu satın alma sonrası tüm dünyada büyük yankı uyandıran Makerbot o dönemden sonra bir suskunluğa büründü. 3 gün önce (20.09) ise yeni 3D Yazıcılarını duyuran Makerbot sektördeki öncü konumunu sağlamlaştırmak istiyor diyebiliriz.

makerbot-3d-yazici-replicator-700x394-1

Yeni Özellikler

Yeni 3D Yazıcılar 380.000 saatin üzerinde test edildiğinin altını çizen Makerbot önceki modellerde yer alan problemlerin giderildiğini belirtiyor.

Makerbot Replicator+ bir önceki 5. Jenerasyon %30 daha hızlı 3D Baskı yapıyor. 3D Baskı hacmi ise %25 daha büyük. 3D Yazıcının sesi ise %27 daha az çıkıyor. Replicator+’ın baskı hacmi 29.5 x 19.5 x 16.5 cm. Hammadde olarak 1.75 mm kullanan 3D Yazıcı da yüzey çözünürlüğü ise 100 mikron.

Mini+ ise bir önceki model olan Mini’den %28 daha büyük hacime sahip. %58 daha sessiz, %10 daha hızlı 3D Baskı yapıyor.

Her iki 3D Yazıcıda Makerbot’un yeni duyurduğu Smart Extruder+’ına uyumlu. Smart Extruder+ uzun 3D Baskı süreleri için tasarlandı ve test edildi.

Bunların yanısıra;

  • 3D Baskı çözünürlüğünün artması
  • Yüzey kalitesi iyileştirilmesş
  • Çarpılma gibi deformasyonların giderilmesi

gibi ek avantajlarında altı çiziliyor.

Replicator+’ın 3D Baskı tablasının esnek oluşu ise bir diğer avantaj. Böylece büyük hacimlerde yapılan 3D Baskılar kolaulıkla yüzeyden ayrılabiliyor.

 makerbot-3d-yazici-replicator-esnek

Yeni Filament

Makerbot yeni duyurduğu Tough PLA ise daha mukavim 3D Baskılar elde etmeyi amaçlıyor. Tough PLA gelenksel PLA ve ABS’in karakteristik özelliklerin karışımı olmuş gibi görünüyor. 3D Baskılarından üstün mekaniksel avantajlar bekleyen kullanıcılar için Tough PLA daha uygun görünüyor. Tough PLA baskısında ise ekstruder’ın değiştirilmesi gerekiyor.

makerbot-3d-yazici-tough-pla-700x394

 

Thingiverse Eğitim

Makerbot’un en büyük faydalarından biri de Thingivese.com gibi binlerce 3D Modelin ücretsiz olarak paylaşıldığı platformu hayata geçirmiş olması. Thingiverse’de hemen hemen aradığınız herhangi bir konuyla alakalı bir 3D Tasarım bulup hemen üretebilirsiniz.

Thingiverse’nin içerisinde yer alan Eğitim bölümünde ise Makerbot uzmanları tarafından hazırlanmış 100’den fazla ders planı yer alıyor. Böylece farklı dersler için 3D Yazıcı eğitim kurumlarında aktif olarak kullanılabilecektir.

makerbot-3d-yazici-thingiverse-egitim-11-700x394

 

 

Mobil Aplikasyon ve Kamera

Makerbot’un içerisinde yer alan kamera ile ister ofis ortamına kullanılsın ister bir eğitim kurumunda 3D Yazıcınızı uzaktan görüntüleyebileceksiniz. Bunu ise Makerbot’un geliştirdiği mobil uygulama ile yapıyorsunuz.

Makerbot Print dilimleyici programı sayesinde tasarımlarınızı 3D Baskıya vermek için STL dosyasına ihtiyacınız da yok. Doğrudan CAD dosyasını 3D Baskıya gönderebilirsiniz.

makerbot-mobil-uygulama-1-700x360

 

Makerbot yeni çıkardığı 3D Yazıcıyla sektörde tekrar bir ivme kazanacak gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde daha detaylı bilgiler de paylaşıyor olacağız.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.