Mcor Arke 3D Yazıcı

3D Yazıcılar renkli baskı yapıyor mu? Bu soru 3D Yazıcı konusu açıldığında karşılaşılan soruların başında gelmekte. Cevap ise evet, 3D Yazıcılar renkli baskı yapıyor. Şu anda ipi göğüsleyen 3D Yazıcı ise 3D Systems’in Projet 660’ı. Fakat Projet 660’ın sahip olma maliyeti oldukça yüksek ve üretim sonrası da bir takım işlemler gerektiriyor. Bu problemlerden yola çıkan İrlandalı Mcor firması Arke adını verdikleri 3D Yazıcısını duyurdu.

B2C müşterileri de hedefleyen Mcor Arke’nin yurtdışı satış fiyatı 5995 USD olacak. CES 2016 fuarında duyurulan Arke sektörüde game-changer(oyun değiştirici) olarak görülmekte.

 

Mcor Arke 3D Yazici 2

 

Mcor’ın ilk renkli 3D Yazıcısı Arke değil. Daha öncede IRIS adındaki 3D Yazıcı ile sektörde oldukça ses getirmişti. Şirketin CEO’su Conor MacCormack: “Arke IRIS’den 4 kat daha hızlı. Hacmi ise sadece yarısı kadar. DPI çözünürlüğü %50 oranında daha fazla olmakla beraber, renk çözünürlüğü %150 artmış durumda. Fiyat olarakta kıyaslandığında Arke’nin piyasadaki mevcut 3D Yazıcılardan oldukça avantajlı olduğu görülüyor.”

 

Mcor Arke 3D Yazici 1

 

Arke’nin teknolojisi de alışık olduğumuz Projet 660 teknolojisinden farklı. Hammadde olarak kağıt kullanıyor ve bu kağıtları kesip, katman katman renklendirip sonrasında ise yapıştırıyor. Üretimin sonunda ise obje kağıttan üretilmiş bir şekilde tam renkli olarak ortaya çıkıyor. Projet 660’a göre bir diğer avantajı ise objelerin kırılgan olmaması. Çünkü bildiğiniz gibi Projet 660 kumtaşı hammadde kullanıyor ve en ufak darbede bile bu obje kırılabiliyor.

Mcor Arke’nin lansmanıyla birlikte şimdiden birçok sipariş aldığını duyurdu. Bizler ise merakla ürün ve numuneleri görmeyi bekliyoruz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.