Türk Girişimi 3D Yazıcı Rigid3D

 

3D Yazıcı alanında Türk girişimlerinin sayısı artıyor. Başarılı ve umut verici çalışmalara bir yenisi daha yerli üretim 3D Yazıcı Rigid3D ile eklendi. Rigid3D’yi daha yakından tanımak için Mehmet Sutaş bize detaylı bilgi verdi.

 

“Rigid3D 2 yıllık bir çalışmanın ardından ortaya çıkardığımız bir üründür. Biz 30 yılı aşkın bir süredir imalat sektörünün içinde olan bir aile şirketiyiz. 2 yıl kadar önce kendi prototiplerimizi hızlıca denemek için bir 3D printer satın alarak 3D printerlarla tanıştık. Ancak bu tanışma bizi pek memnun etmedi. Aldığımız printerı çalıştırabilmek için o kadar çok uğraştık ki printer bize hizmet edeceği yerde bir bakıma biz bütün gücümüzü emeğimizi cihazı çalıştırmaya çalışmakla harcadığımızı gördük. Bu deneyimin üzerine geçmiş otomasyon uygulamaları deneyimimizden güç alarak kendi yazıcımızı geliştirdik.”

Rigid3D’yi geliştirirken REPRAP kültüründen yararlan firma, elektronik parçalar ve donanım yazılımı için de REPRAP’ı referans aldı. Bu nedenle Rigid3D’nin de tasarımı açık kaynak.

Sutaş Rigid3D’ye başladıklarında koydukları hedefli böyle sıralıyor. “Rigid3D’yi tasarlarken üç ana hedefimiz vardı. Bunlar sağlamlık, özellik zenginliği ve sorunsuz kullanımdı.

Sağlamlık için Rigid3D’de %99 oranında metal parça kullandık. 3D Yazıcının ana gövdesi 1.2 mm kalınlığında paslanmaz çelikten üretildi. Bu da yazıcıya rijidite (sağlamlık, esnememe) vermektedir. Ürünün adı da bu özelliğinden gelmektedir. Testlerimizde yazıcıda ki ısı, titreşim ve hareketlerin sonucu olarak plastik parçalarda zamanla çatlama ve kırılmalar olduğunu gördük. Bu nedenle yazıcımızda paslanmaz çeliğin yanı sıra alüminyumu ana malzeme olarak kullandık.

Rigid3D; komple metal baskı kafası, ısıtılmış platform, otomatik platform seviye sensörü, grafik lcd ekran, SD kart girişi, iç aydınlatma, geniş baskı hacmi ve kapalı baskı ortamıyla özellik zengini unvanını hak etmektedir.

Komple metal baskı kafası ile Rigid3D erime sıcaklığı 300 ̊C’ye (sıcaklık sensörü revizyonuyla 600 ̊C’ye çıkabilir.) kadar olan plastiklerle baskı alabilmekle birlikte Rigid3D günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ABS plastik için optimize edilmiştir. Rigid3D kullanıcıları yazıcıyı kutusundan çıkartır çıkartmaz 3D printerlarda sıklıkla görülen baskının platforma tutunamaması ya da baskı çarpılması gibi sorunları yaşamadan ABS plastikle baskı alabilirler.

Rigid3D’nin tasarım sürecinin 2/3’ünü test aşaması oluşturdu. Birçok baskı platformu malzemesi ve baskı kafası geometrisini test ettik. Hedefimiz bizim yaşadığımız sıkıntıların Rigid3D’de olmamasıydı. Uzun test sürecinin sonunda sorunsuz kullanım sunan bir 3d yazıcı ortaya çıktı. Rigid3D’de otomatik platform seviye sensörü ile zahmetli kalibrasyon sürecini elimine ederek sorunsuz kullanımın yanı sıra kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıdık.

Her ne kadar ürünün tasarımı tamamlansa da ürün geliştirme sonu olmayan bir proses. Önümüzdeki birkaç ay içinde Rigid3D’ye ağ ve internet üzerinden izleme ve kontrol özelliği kazandıracak bir ağ kitini aksesuar olarak sunacağız. Şu an için konsantrasyonumuz kullanıcı deneyimini daha da arttırmak üzere web sitemizde kapsamlı bir destek bölümü sunmak. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor ve içerikler hazırlanıyor.”

Rigid3D hakkında daha detaylı bilgi önümüzdeki günlerde paylaşılacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.