Haydi Kendi 3D Yazıcımızı Yapalım

Haydi Kendi 3D Yazıcımızı Yapalım

HaydiKendi3Dyazıcımızıyapalım

Herkesin aklında bulunan o soru kendi yazıcımı yapabilir miyim? Yeterli bilgiye sahip miyim? Bir problem olduğunda kime sorabilirim ? Bu sorular 3D yazıcı yapmak isteyen çoğu kişinin önüne engel olarak çıkmıştır. Biraz elektronik bilgi birazda lehim olsun matkap gibi bu işlere yatkınlık olması yeterlidir. Yurtdışında çok güzel kaynaklar bulunmakta, bunların en başında reprap.org bulunmaktadır.

Reprap kendi kendini üreten makinalar anlamına da gelmekte. Bir makinesi olan bir kişinin diğer bir kişiye yardım etmesidir. Bu sistem şuan ki 3D yazıcılarında temelini oluşturmaktadır. Tüm denemeler hatalar eksikler bu prototip makinalarda gözlemlenmiştir. Gelelim en önemli konumuza biz kendi yazıcımızı nasıl yapacağız?

Çalışma mantığımız belli, genel olarak 3 eksene ihtiyacımız var. X-Ekseni, Y-Ekseni ve Z-Ekseni bu eksenlerde hareketi sağlamalıyız. İlk yaptığım yazıcı üzerinden size anlatım yapacağım. Prusa i3 Rework Edition bunun için güzel bir rehber bulunmaktadır. (http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Rework_Introduction/tr) .Bu sayfadan ulaşabiliyoruz.

Benim kullandığım baskı parçalarıda (http://www.thingiverse.com/thing:119616/#files) bu tasarımı kullandım.

Kendimize Bir Plan Yapalım;

-Isı Tablasının Montajı

Y Ekseninin Montajı

-X Ekseninin Montajı

-Z Ekseninin Montajı ,X ve Z ekseninin Bağlanması

-X ve Y Eksenin Hareketleri

-Extruder’ın Montajı

-Elektronik Kartlar ve Kabloların Bağlanması

-Yazılımın Yüklenmesi

-Yazıcının Kalibrasyonun Yapılması

-Extruder’ın Kalibrasyonun Yapılması

-Stl programlarının Kullanımı

-İlk Çıktımızı Alacağız

Şimdilik ufak bir giriş yaptık. Bundan sonrasında neler almamız gerekiyor? Ne yapmalıyız adım adım buradan paylaşacağım.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.