+90, Profesyonel 3D Yazıcı Teknolojilerini Tofaş Akademi'de Tanıttı

arti90 Tofas seminer 3b yazici priyoid (3)arti90 Tofas seminer 3b yazici priyoid (2)

+90 firması Türkiye’nin ilk  3B Dijital Fabrikası olarak üniversitelere ve farklı sektörlerin öncü markalarına profesyonel 3D yazıcı teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. Bu ay konuk olduğu yerlerden biri de Tofaş Akademi’ydi. Periscope’dan da canlı yayınlanan sunumun özet videosu da yakında +90’ın web sitesinde yerini alıyor olacak.
Tofaş’ın farklı departmanlarından pek çok çalışanın yoğun ilgisi karışışında aynı gün içerisinde 3 kez tekrarlanan sunumun ana başlıkları, Endüstri 4.0’daki teknolojiler arasında da yer alan profesyonel 3 boyutlu yazıcılar, kullanım alanları ve geleceğiydi. +90 3B Dijital Fabrika’nın 2005’ten bu yana imza attığı on binlerce proje arasında yer alan otomotive yönelik çözümlerin de paylaşılması verilen bilgilerin uygulanması konusunda da fikir verdi.
arti90 Tofas seminer 3b yazici priyoid (2)Prototip, fonksiyonel parça, üretime yardımcı aparat ve nihai ürünlerin üretiminde geniş yer tutan profesyonel 3D yazıcıların gerçek mühendislik malzemeleri kullanarak sunduğu çözümler sunumun en ilgi çekici kısmı oldu. Tasarlanan parçanın ihtiy
acına göre belirlenen teknoloji ve malzemelerle dayanıklı ve hafiften şeffaf ve esneğe kadar farklı kalitede parçaların üretimi mümkün. Bu parçaların fonksiyonellikleri haricinde estetik kaliteleri de gerek seçilen teknoloji gerekse ardıl işlemler ile istenen seviyede sağlanabiliyor.

 

Teknolojiler başlığı altında, +90 3B Dijital Fabrika’nın sahip olduğu FDM, Polyjet, SLS ve Voxeljet gibi teknolojiler kadar metal parça üretimi de sunumda yer alan ve ilgi çeken bir konuydu. Bu ileri teknolojilerin bugün sektörlere sunduğu avantajların yanı sıra gelecekte erişeceği yere dair firmanın paylaştığı  izlenimlerinin ardından dinleyicilerini  standına davet etti.

Sunum arasında seminer alanında kurulan standı ziyaret eden Tofaş çalışanları, uygulamalarda kullanılan 3D yazıcı teknolojileri ile üretilmiş çeşitli proje örneklerini incelediler hem de 3D yazıcı ile üretime birebir tanık oldular. Sunum esnasında, 3D yazıcı sektöründe dünya lideri Stratasys’in, Polyjet teknolojisine sahip Objet30 modelinde üretilen İngiliz anahtarı da oldukça ilgi çekti. Montaj gerektirmeden, tek parça ve çalışır halde 3D yazıcıdan çıkan parçanın beğenilen bir başka özelliği de yüzey kalitesiydi.

arti90 Tofas seminer 3b yazici priyoid (1)arti90 Tofas seminer 3b yazici priyoid (3)

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.