3D Baskı Sorunlarını Giderme Kitapçığı – 6 – Obje üzerinde saçaklanma

Hairs-And-StringingObje Üzerinde Saçaklanma

Objenin üzerinde ip oluşması yada başka deyişle sızma yapması yada saçaklı üretim yapması yazıcının bir noktadan uzak başka bir noktaya geçerken gerçekleşmektedir. Neyseki böyle bir burumun çözümü bulunmakta. Bu sorunu çözerken geri çekme ayarlarına odaklanacağız.

Geri çekme ayarları yazıcının kafasının bir yerden başka bir yere giderken yazıcının kafasından plastiğin sızmasını engellemek için yapılan bir ayardır. Ayarda belirttiğimiz değer flamentin kaç mm geri çekileceğini belirtir.

 

 

Yazının ilerleyen bölümünde sorunu çözemek için yapabileceğimiz adımlardan bahsedeceğiz. Bu adımları 3 başlıkta toplayabiliriz.

  1. Geri Çekme Mesafesi
  2. Geri Çekme Hızı
  3. Sıcaklık Ayarı
  • Geri Çekme Mesafesi

İlk önce kontrol etmemiz gereken ayar geri çekme mesafesidir. Bu ayar yazıcının kafasının bir noktadan başka uzak bir noktaya hareket ederken flamentin ne kadar geri çekileceğini belirtir. Direk beslemeli yazıcılarda geri çekme ayarı 0,5-2mm arası yeterli olmakta ama uzaktan beslemeli yazıcılarda 15mm veya daha fazla geri çekmek gerekebilmekte. Saçaklı bir üretimle karşılaştığınızda geri çekme ayarını 1mm arttırarak tekrar deneyiniz. Sorun çözülmesse bir kaç defa tekrarlayın.

  • Geri Çekme Hızı

Sorunumuz hala çözüme ulaşmadıysa bir sonraki geri çekme ayarı olan geri çekme hızını kontrol etmek gerekiyor. Bu ayar flamentin ne kadar hızlı geri çekileceğini belirtir. Eğer geri çekme hızı yavaş olursa yolun yarısına geldiğinde istenilen ölçüde geri çekme yapılmış olucak o zamanda kadar olan mesafe de ise yine saçaklar belirecektir. Eğer geri çekme çok hızlı olursa flamentin ucundaki sıcak bölme ,le soğuk bilme birbirinden ayrılır ve sıcak olan bölge aşagıda kaldığı için yine sızma meydana gelir. Hızlı hareket etmenin başka zararlı bir yanı ise ittirici dişlinin flamenti oyması. oyulan filament o oyuk kısmı atlatılıncaya kadar itilemez ve flament itilemediği için üretim gerçekleştirilemez üst katmanlar doldurulamaz. En iyi geri çekme ayarlarını söylemek gerekirse 20-100 mm/s dir. Bu ayar aslında kullandığınız flamente değişmektedir. En iyi değeri bulmak için biraz deneme yapmanız gerekmekte. Başlanğıç olarak bizim verdiğimiz değerleri kullanabilirsiniz.

  • Sıcaklık Ayarı

Geriçekme mesafesi ve geri çekme hızını kontrol ettiniz ve hala aynı sorunla karşılaşıyorsanız muhtemelen printerinrınızın kafasını çok ısıtıyorsunuz. Çok ısının yazıcı kafasında sızmalar meydana geliyor ve böyle sorunla karşılaşıyorsunuz. Lakin sıcaklıkta yeteri kadar olmayınca ittirme gerçekleşmiyor. Tam ara değeri bulmanız çok önemli. Saçaklanma sorununda 3.basamağa geldiyseniz. sıcaklığınızı 5-10 derece azaltarak tekrar deneyiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.