3D Baskı Sorunlarını Giderme Kitapçığı – 7 – Aşırı Isıtma

Over-HeatingKullandığınız plastik 190 – 240 derece arasında yazıcı kafasından çıkış gerçekleştirir. Bu sıcaklıktaki plastik kolayca bükülebilir ve kolayca şekillendirilebilinir. Soğuduğunda ise hemen katı bir hal alır ve şeklini korur. Bizim yapacağımız işlem ise plastiğin yazıcının kafasından çıkarken ki sıcaklığı ve soğumasındaki dengeyi kurmak olacak. Bu denge kurulamassa eğer parçanızın heryerinde olmasada bazı yerlerinde üretim hataları ile karşılaşabilirsiniz. Soldaki resimde gördüğünüz üzere pramitin tepesi yeteri kadar hızlı bir şekilde soğumadığı için şeklini koruyamadığı görmekteyiz.

Bu sorunu aşmak için söyleyeceğim 3 adımı uygulamanız yeterli olacaktır.

 1. Yetersiz Soğutma
 2. Isının Çok Yüksek Olaması
 3. Çok Hızlı Üretim Yapılması

 

 

 • Yetersiz Soğutma

  En yayğın aşırı ısıtma sorununda aslında yeteri kadar hızlı bir şekilde soğutmamasından ötürü oluşmaktadır. Bu sorunu plastiğin çıktığı yere fan koyarak halletmeye çalışabilirsiniz. Fanınız varsa daha güçlü çalışmayı deneyebilirsiniz.

 • Isının Çok Yüksek Olması

  Eğer soğutucu pervane kullanıyor ve hızını maksimum yaptığınızda dahi aynı sorunla karşılaşıyorsanız. Yazıcı kafasının sıcaklığını 5-10 derece azaltmayı deneyebilirsiniz. Sıcaklığı plastiğin kafadan çıkamayacağı düşürmemeye dikkat ediniz.

 • Çok Hızlı Üretim Yapılması

  Eğer her katmanı çok hızlı üretirseniz plastik soğumaya vakit bulamayabilir. Bu genellikle küçük parçalarda olur. Yazıcınızın hızını arayüz programından ayarlayıp düşürebilirsiniz. Bu özellik bütün yazıcılarda bulunmasada çoğunda vardır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.