3D Hubs 3D Yazıcı Mayıs Raporunu Yayınladı

Dünyanın en büyük 3D Yazıcı sosyal ağı olan 3D Hubs, 3D YazıcıMayıs raporunu paylaştı. Rapora göre Nisan ayında listede 1. olarak yer alan Ultimaker 2’nin Mayıs ayında büyüme hızı 29.6% olarak ölçüldü. Böylece bu ay birinciliği %31.9 ile Creator’a kaptırmış oldu. 3. 4. Ve 5. Sırada ise sırasıyla Prusa i3, Replicator 2x ve Leapfrog Creatr yer aldı. Grafik göz önünde bulundurulduğunda genel büyüme hızı bir önceki aya göre daha düşük. Rapora göre Makerbot’un Replicator 5’i piyasaya sürmesiyle ile büyüme oranları tekrar hızlanacak.

3D Yazıcı Mayıs Raporunu

 

Tüm 3D yazıcıların bulunduğu havuz ise bir önceki ay ile aynı yönde ilerliyor. En dikkat çekici ilerlemeyi ise pazar payını %1.2’den %1.5’e çıkaran Creator sağladı.

Grafikte T-Black ve FoldarRap gibi ilgi çekici 3D Yazıcılara da rastlamak mümkün. Arjantina menşeili yeni bir şirket tarafından üretilen T-Black’de Form 1 gibi stereolitografi yöntemini kullanıyor. Foldarap ise katlanabilir olmasıyla ön plana çıkıyor. Böylece istediğiniz yere kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Üreticisine göre sadece 5 dakika’da kurup tekrar basım yapabilecek hale getirebiliyorsunuz.

3dhubs-trend-report-may2014-printer-model-distribution

 

Bölgeye göre popüler 3D yazıcı grafiğinde ise Kuzey Amerika’nın %28.71’lik oranla hala Makerbot tarafından domine edildiği görülüyor.Avrupa’da ise bir önceki ay 2. Olan RepRap ile 3. olan Replicator 2’nin Mayıs ayında yerlerinin değiştiği görülüyor. İlk 5’nin toplam payı göz önünde bulundurulduğunda ise %4’lük düşüşle %39.52’ye geriledi.Güney Amerika’da ise RepRap’in Pazar payının düştüğü görülüyor. Asya Pasifik’teki ilk 5 markalarının %41.52 olan toplam pazar payı artan 3D yazıcı markalarından dolayı %34.08’e geriledi.

3dhubs-trend-report-may2014-popular-printers-by-region

 

 

Popüler 3D yazıcı kategorisinde ise sanat/moda, prototip ve küçük alet kategorileri ortalama sipariş ücretini arttırmış durumda. Hobi, ev aletleri ve ölçek maket baskıları ise bir öceki aya göre aynı oranda.

Toplam siparişler göz önünde bulundurulduğunda protip için basılan objeler %34.3’lük oranla birinci. Prototip ürünleri sırasyıla %22.5’lik oranıyla Hobi ve %12.9’luk oranla küçük aletler takip etmekte.

3dhubs-trend-report-may2014-popular-print-categories

 

Beyaz ve siyah hala popüler renkler. Fakat mayıs ayı içerisinde yeşil ve gri gibi renklerin kullanımının da hız kazandığı görülüyor.

renk

 

Kullanılan hammadde (filament) grafiğinde ise PLA ve ABS plastiklerinin %72 gibi bir oranla diğer materyallere göre ezici üstünlüğü bulunuyor.

materyal

 

3D Hubs platformu ise büyümesini bu ayda korudu ve 4500 3D Yazıcı ağına ulaştı. Bir ay sonraki hedefi ise 5000’i geçmek. Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.