3D Hubs'tan Teleport ile Objeler Bir Tık Uzağınızda

Bir süredir 3D Hubs, dünyanın en büyük 3D yazıcı ağı, internette bazı sitelere bazı butonlar yerleştirmekteydi. Şu anda Instructables, Thingiverse and Sketchfab web sitelerindeki butonlar sayesinde, dünyada 16.000’den fazla 3D yazıcı ağı bulunan 3D Hubs ile objeler sadece bir tık uzağınızda. 3D Hubs’ın bu buton ile ilgili API yani yazılım veya uygulama programlama arayüzünü çıkarması an meselesiydi ve şimdi 3D Hubs bu API’yi piyasaya sürmüş durumda.

3D-hubs-3D-printing-teleportation-API

Uygulamamızın adı “Teleport” ve özünde, 3D yazıcıdan üretebilecek bir dizayna sahip olan kişileri direkt olarak bir yerel 3D yazıcı ağındaki 3D yazıcı sahiplerine bağlamakta. Böylece kullanıcılar 3D modelleri indirip baskısını almak için bir yazıcı bulmaya çalışmalarına gerek kalmadan bu sistem sayesinde kendilerine en yakın yazıcı sahibinin modeli kendisi için basmasını bekleyecekler. Bu sistem sayesinde örneğin 3D yazıcı ile üretilebilir kullanıcı ürünlerine sahip olanlar veya birtakım yedek parça, teknik bazı parçaları üretenler ve hatta bir uygulama veya oyuna sahip olup bunu gerçek dünyayla entegre etmek için fiziksel objeler üretmek isteyenler 3D Hubs’ın bu yazıcı ağını kullanıp inanılmaz bir potansiyelde müşterilerine ulaşma imkanı bulabilirler.

3D-hubs-network-1

Autodesk, Thingiverse, Sketchfab ve Instructables ile yapılan partnerlik anlaşmalarıyla neredeyse 1 milyon 3D model şu anda yazdırılabilir durumda. Ve şimdi de isteyen herkes 3D Hubs’ın “Teleport” butonunu kendi web sitesine veya uygulamasına koyarak, yeni bir üretim anlayışının kapılarını aralayabilirler.

3D Hubs’ın açıklamasına göre “Teleport’un piyasaya sürülmesi ile birlikte geleneksel anlamdaki üretim anlayışını yıkmaya kararlıyız. Minimum sipariş miktarları, üretilen malların depolanması, kargolanması ve kısıtlı üretim kapasiteleri gibi geleneksel üretim anlayışının bazı kusurlarının ortadan kalmasına ön ayak olabilecek bir API’ye sahibiz. Dijital tasarımlar talebe göre ve uygun bir fiyatta dünyanın her yerinde yapılabilir hale gelecek.”

3D-hubs-teleport-api-3D-printing

3D yazıcılarla haşır neşir olan insanlar için fırsatların neler olabileceğini hayal etmek zor olmasa gerek. Dijital üretim anlayışı geliştikçe web marketler bu tür teknolojileri kullanarak ürünlerini yerel olarak neredeyse anında üretebilecekler. Teknolojiyle pek içli dışlı olmayanlar için ise şöyle özetleyelim. İnternetten bir ürünü satın alıp birkaç gün kargo ile kapınıza ulaşmasını beklemek yerine,istediğiniz ürün hemen birkaç sokak ötenizdeki bir 3D yazıcı sahibi veya 3D yazıcı evinde üretilebilecek. Bunun birçok açıda müthiş faydaları bulunmakta. Örneğin böylece okyanus ötesine veya daha kısa mesafede gönderilen ürünlerin ulaşım masrafının ortadan kalkması üretim maliyetlerinin düşmesine ve buna ek olarak da çok büyük oranda CO2 salınımının önüne geçilmesine olanak sağlayacak.Bu hedefler ışığında önümüzde daha atılacak çok adım var. 3D Hubs da bu hedefe doğru adımlar atmış durumda. Eğer siz de bu hedefe katkıda bulunmak ve bu teknolojiyi denemek isterseniz buradan siz de Teleport butonunu sitenize ekleyebilirsiniz.

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.