3D Topoğrafya Haritası Nasıl Basılır

Örnek üzerinden anlatmaya çalışacağım. İstanbul boğazının kıyılarının 3boyutlu stl dosyasını oluşturacağız.

Öncelikle http://jthatch.com/terrain2stl/ sitesini ziyaret ediyoruz. Harita karşımıza geliyor. Bulunduğumuz konumdan uzaklaşarak dünya haritasını bakıyoruz. Daha sonra önce türkiye sora istanbul boğazına yakınlaşıyoruz. Center of view butonuna tıklıyoruz ve kırmızı kutu beliriyor. Box size bölümünden kutunun boyutunu ayarlıyoruz ve istanbul boğazı üzerine yerleştiriyoruz. Create stl file butonuna tıklıyoruz ve download diyerek stl dosyamızı indiriyoruz.

İndirdiğimiz bu dosyayı bir slicer programı ile görüntülüyoruz.Boyutlarda oynama yapması kolay olduğu için cura programını kullandım. Cura programını https://ultimaker.com/en/products/cura-software linkinden indirebilirsiniz. Windows,mac ve linux versiyonları bulunmaktadır.

Şimdi kurduğumuz cura programını açıyoruz.Mavi bir alan karşımıza geliyor.Bu alana indirdiğimiz harita stl dosyasını sürükleyerek üstüne bırakıyoruz.Topoğrafik harita görünümü sarı bir şekilde karşımızdadır.Sağ tıklayarak döndürerek harita üstünde inceleme yapabiliriz.Programın sol alt kısmında üç adet butonu vardır.Ortada bulunan ölçekle butununa tıklayıp boyut oranlarını koru kilidine tıklayarak kilidi açabiliriz.Bu işlemden z boyutunu arttırarak yükseltileri daha belirgin hale getirebilirsiniz.

topografi

Modeli istediğimiz şekile getirdikten sonra sol üst menüden Dosya > Modeli Kaydet seçeneğine tıklayın. Bir dosya adı yazarak (örnek istanbul.stl) sonuna .stl ekleyerek kaydedin. Bu oluşturduğumuz stl dosyasını yeterli baskı alanına sahip 3boyutlu yazıcıda yazabilirsiniz. Baskı için 3dhubs sitesini kullanabilirsiniz veya 3b baskı merkezlerinde bastırabilirsiniz. Size tavsiyem 100micron katman yüksekliği ile bastırmanız yükseltiler daha başarılı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.