3D Yazıcı Almalı mısın?

 

 3d yazici almalimisin

3D Yazıcı teknolojileri 7’den 77’ye her kesimden insanı heycanlandırmakta. Kimi bu teknolojiye yeni bir iş kapısı olarak baksada çoğu kişi için yıllardır üretimde karşılaştığı sorunların ortak çözüm noktası olarak görüyor. Bir diğer kitlede var ki kendi 3D Yazıcılarını yapıp artık üretici konumuna geçti. Ama hala bu teknoloji ile yeni tanışan ve merak eden pek çok kişi var ve aslında bu yazıda onlar için.

3D Yazıcılar hakkında yerel basında, internette ve çevrenizde bir çok haber görüyorsunuz 3D Yazıcı ile Organ basıldı! , 3D Yazıcı ile Ev yapıldı! 3D Yazıcı ile Silah üretildi! , 3D Yazıcı ile dövme yapıldı!

Peki sizce bunların hepsini aynı 3D Yazıcının yapması mümkün mü?

Bir 3D Yazıcı hem bina yapıp hemde organ üretebilir mi?

Eminim bu soruları sizde zaman zaman kendinize soruyorsunuz.

Görüyoruz ki ince bir noktayı gözümüzden kaçırıyoruz.

Aslında 3D Yazıcı Teknolojileri tek bir teknolojiden oluşmamakta. İçinde birbirinden farklı Katmanlı İmalat Teknolojileri’ni bulundurur.

 

Bu teknoloji ise her geçen gün yenilenmekte ve var olan patentlerin süresinin dolması ile hızlı bir şekilde büyümektedir. Böylesine hızlı değişimler yaşanırken bu teknolojinin meraklıları ve bu teknolojiye ihityacı olan firmalar ne yapmalı?

Eğer bir işletmeyseniz, firmanızı 3D Yazıcı kültürüne alıştırmak için ev tipi 3D Yazıcı dediğimiz(Zortrax,Ultimaker,Makerbot,Craftbot..)gibi 3D Yazıcılardan bir adet alıp başlamalısınız. Bunun bize yararı ne olacak derseniz, emin olun üretim yapan bir firmaysanız bir kaç üretimden sonra makina için ayırdığınız bütçeyi hızlı bir şekilde geri döndüreceksiniz. Bununlada kalmayacaksınız, kısa bir sure sonra o aldığınız 3D Yazıcı size yetersiz gelmeye başlayacak. Neden mi? Çünkü istediğiniz yüzey kalitesini bulamayacaksınız, birbirine geçen parçalarda oluşan hata payları canınızı sıkacak, tasarımcılarınız daha karmaşık tasarımlar yapmaya başladıkça o makinalardan çıkan destek malzemelerini temizlemek istemeyeceksiniz ve sonrasında profesyonel bir 3D Yazıcıya ihtiyaç duyacaksınız. Yani 2000-3000 Dolar vererek başladığınız bu teknolojiye en az 100.000 Dolar daha vererek devam ediceksiniz.

 

Eğer Tasarımcıysanız, elinizin altında 1500-2000 Dolara alacağınız bir 3D Yazıcı olmalı. Bu sayede tasarımlarınız daha hızlı Kabul görür ve tasarımı müşteriye ulaştırmadan üretim yapıp son kontrolü siz sağlayabilirsiniz.

 

Eğer Öğrenciyseniz, Mühendislik ya da mimarlık fakültesi farketmez, mutlaka her projenizde 3D Yazıcı kullanmaya çalışın, çünkü mezun olduğunuzda aranan özelliklerden biriside 3D Yazıcı ile üretim tekniklerini bilmeniz ve 3D Yazıcının üretim kriterlerine göre tasarımlarınızı revise edebilmeniz gerekecektir.

 

Eğer Farklı bir sektördeyseniz ve bu teknolojiyi nasıl kullanacağınızı bilmek istiyorsanız, sayfamızı aktif olarak takip edebilirsiniz ya da mailleriniz ile bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.