3D Yazıcı ile Basılabilir Medikal Model Sitesi Osteo3D

CKm1_VsUsAEBBE6

3D Yazıcıların en büyük avantajlardan biri de kişiye özel ürünleri üretilmesinde sunduğu imkanlar. Konu kişiye özel üretim olunca akla gelen en büyük sektör ise medikal. Medikal sektöründe hastaların kendilerine özgü problemlerine 3D Yazıcılar ile çözümler üretiliyor. Örneğin çene implantı ve protez el gibi…

Bu sektörde yer alan firmalardan biri olan ise geçtiğimiz günlerde 3D Yazıcı ile basılabilir medikal model sitesini yayınladı. Sitede şimdilik 100’ün üzerinde model var ve bu modellere gerçek kişilere ait. Osteo3D’den indireceğiniz 3D Modelleri kendi sahip olduğunuz 3D Yazıcınızda üretebileceğiniz gibi direkt Osteo3D’den de sipariş edebilirsiniz .

Web sitesinde modeller aşağıdaki kategorilere ayrılmış durumda:

  • Kafa ve boyun
  • Omurga
  • Göğüs
  • Karın ve Leğen
  • El ve Ayak

Modelleri indirmeden de online olarak Sketchfab benzeri bir uygulama ile görebiliyorsunuz.

Osteo3D websitesinde yayınladığı bu modeller ise medikal sektöründe doktorlara büyük avantaj sunuyor. Tomografi ve röntgen çekimleri ile hastaların 3 boyutlu modelleri elde ediliyor. Bu 3 boyutlu modeller sonrasında bir takım yazılımlar ile 3D Yazıcı ile basılabilir hale getiriliyor. Sonrasında ise dijital ortamdaki bu modellerin 3D Yazıcı ile birebir somut hali üretiliyor. Böylece doktorlar hastalara ait 3 boyutlu modelleri ameliyat öncesi elde ediyor ve bunların üzerinden planlama yapabiliyor. Ameliyat esnasında ise önceden tecrübe edinmiş ve nispeten süpriz ile karşılaşmamış oluyor. Bu da ameliyatın başarı şansını arttıran önemli bir etken olarak öne çıkıyor.

Bu örnekten de anlaşılacağı gibi 3D Yazıcılar kullanıldıkları sektörlerde büyük faydalar sağlıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.