Local Motorun 3D yazıcı ile Basılmış Arabasındandan ilk haberler

Local motor ve Oak Ridge ulusal laboratuvarı kendi 3D Yazıcı ile basılmış araba üzerinde çalışmaya başladılar. Tamamen başarılı olmasalarda ilginç sonuçlar ürettiler. Partnerler ilk başta arabanın güç aktarım ve sürüş parçalarını taşıyacak ve dayanıklılığını test edecekleri Şasiyi 3D yazıcı ile üretmeyi amaçlıyor. Nihai plan arabanın çoğunu tek parça halinde üretmek. Aşağıda yapmayı umut ettikleri parçanın çizimini görülmekte.

3D yazıcı ile Basılmış Araba

ABS/Karbon fiber kopozit karışımını ORNL’in (Oack Ridge National Laboratory) devasa besleme hunisine kayduktan sonra Besleme hunisi bazı maddeleri arındırdı tâki uygun basım şartlarına erişene kadar. Local Motor Besleme hunisinden çıkan ABS/karbon fiber karışımının etkileyici bir fotoğrafını yayınladı ve kendisini aşağıda görmekteyiz. Ayrıca ORNL besleme hunisinin çıkış uçları üzerinde çalışmalar yürütmekte böylelikle aşağıdaki resimde görüldüğü gibi çeşitliliği sağlayan farklı inceliklerde çıkış sağlamaktadır.

3d-printed-car-printer-material-size-of-local-motors

 

İlk tabakayı yapmak yaklaşık bir saat kadar sürüyor. İlk iki tabakayı 100% katı basmayı, sonrasında takip eden iki tabakayı 25% dolgulu basmayı planlıyorlar. Şasinin daha karmaşık kısmını basmadan önceki son iki tabakayı ise100% dolgulu olarak basmayı planlıyorlar.

3d-printed-car-first-layer-of-local-motors

Bütün süreç boyunca ORNL ısı kameralarıyla bir çok noktadan izleme gerçeklestirmekte.

3d-printed-car-printing-thermal-cameras-monitoring-local-motors

9 katman sonra basımda birkaç problem meydana geliyor. Local Motor bloguna göre: ” Özellikle büyük parçaları taşıyan daralma noktalarında problem görülmektedir ayrıca g-code üreten yazılım çeviride zorlanmakta.” Aşağıdaki resimde ise nereye kadar ilerledikleri görülmektedir. Bu hali bile heyecan verici.

3d-printed-car-9-layers-of-local-motorsResim projenin tamamen uygulanabilir olduğunu göstermektedir.  ORNL de Local Motor sun ilk deneme basımındaki çıkan bu soruna şaşırmamak gerek. 3D  yazıcı kullanıcılarının da bildiği gibi zorluklar sadece geçici olarak bulunuyorlar bir kere üstesinden geldiniz mi mağazanıza muhteşem ürünler eklersiniz.

KAYNAK: 3dprintingindustry.com

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.