3D Yazıcı ile Felçli İnsanlar Yürüyebilecek

3D Yazıcı İskelet

Amerikan 3D yazıcı firması 3D Systems felçli hastaların ayakta durup yürüyebilmeleri için motorlar ve 3D yazıcıdan çıkan parçalarla bir iskelet oluşturdu.3D Systems bu ürünün hastaların tekrar kalkıp yürüyebilmeleri için üretilen ilk ürün olduğunu iddaa etti. Ürünün en önemli özelliği felçli hastanın fiziksel özelliklerine göre özel iskelet üretilecek olması.

Ürün prototipi 1992 yılında kayak kazası sonucu belden aşağısı felç olan Amanda Boxel için özel olarak tasarlanmış.

3D Yazıcı İskelet 1

Boxel’e uyumlu 3D modeli oluşturabilmek için Boxel’in vücudu 3D tarayıcılar ile özel olarak taranmış ve sistem Boxel’in vücudu için fizyoterapistler yardımıyla mükemmel olarak tasarlanmış.

3D Yazıcı Devrimi?

3D Yazıcıların medikal sektördeki uygulamalarına güzel teşkil eden bu proje, 3D Yazıcıların hayatımıza neler katabileceğinin bariz bir göstergesi. Özellikle 3D Tarayıcı ve 3D Yazıcı birlikte kullanılmasıyla hayata geçirilen projelerde kişilere özgü çözümler geliştirilerek, özürleri minumuma indirilebiliyor. Bu devrimsel teknolojinin hayatımızın her noktasında olduğu gibi medikal alanda da bize katacakarının sınırı neredeyse yok. Geleneksel üretim süreçleriyle çok maliyetli ve zaman alıcı olabilecek bu ve benzeri projeler 3D Yazıcıların düşük maliyet ve hızlı prototipleme özelliğiyle daha da yaygınlaşacaktır. Özellikle gün aşırı yeni bir 3D Yazıcının çıkması ve tekolojinin sürekli gelişiyor olması 3D Yazıcıların fiyatlarını da giderek azaltmaktadır. Fiyatları ucuzlayan bu devrimsel araçlar ileride çok daha yaygın bulunacaktır. Yaygın olarak bulunması ise çok daha fazla kullanılmasına yol açmakla beraber insanlar bu makinalarla hayal güçlerinin sınırı olmadığını farkedecek ve daha nice benzeri çalışmalara imza atacaktır. Yeni bir endüstriyel devrimi tetikleyecek olan 3D Yazıcılar gelecekte insanların yaşayışlarını değiştirecektir. Medikalden otomotive mimarlıktan mühendisliğe kadar bir çok alanda hayatımızı değiştirecek olan 3D Yazıcılar insanların fikirlerini gerçeğe dönüştürmenin en kısa yolu olacaktır. Bu teknoloji ile birlikte dijital ortamda hazırladığınız herhangibir projeyi 3D Yazıcılar ile kolayca hayata dönüştürebiliyor olacaksınız. Böylece bir kişinin fikrini gerçeğe dönüştürmesi için ciddi bir alt yapı ve üretim alanına sahip olması gerekmeyecek. Çevresinde ve ya kendi sahip olduğu 3D Yazıcıyı kullanarak bitler dünyasındaki çalışmalarını atomlar dünyasıyla buluşturabilecektir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.