3D Yazıcı ile Kalp Dokusu Üretildi

İnsan kalbi yara aldığında, örneğin büyük bir kalp krizi sonrasında, kolay kolay düzeltilemeyen bir yapıya sahiptir. Bu hayati organı tamir etmek için Harvard bilim insanları bir yol geliştirdi. 3D Yazıcı ile kalp hücrelerinden yarattıkları katman kolaylıkla kalbin kalp yapısıyla uyum sağlıyor ve tıpkı kalbin bir parçası gibi atıyor.
Dünyanın en büyük bilim topluluklarından olan Amerikan Kimya Topluluğu (ACS) tarafından düzenlenen 247. Ulusal Toplantı ve Sergi organizasyonunda araştırmacılar son sonuçlarını aktardı.
Günümüzde kalp hastaları için en iyi tedavi organ nakli ile sağlanabiliyor. Fakat bekleme listelerinde bağışlanan organ sayısından çok daha fazla sayıda insan var. Hatta hastaların sırası gelip kalp nakli yapılsa bile kalbin uyumsuzluğu sorunu yaşanabiliyor. Bu noktada 3D Yazıcı ile kalp dokusu üretilmesi ise büyük önem taşıyor.

3D Yazıcı ile Kalp

 

Atar damarlar tıkandığında kalbin bir bölümünün oksijensiz kalması sonucu bozulan dokuları tedavi edecek en ideal çözüm araştırmacılar tarafından senelerdir üzerinde durulan bir konuydu.
Burada anahtar rolü oynayan kalp dokusunun elastikliğiydi. Bu elastiklik öyle olmalıydı ki kalp kaslarının kalp atışı sırasındaki kasılmalarını uygun bir şekilde yerine getirmeliydi. Bunun için geçmişte pek çok maddeden deneme gerçekleştirildi. Sonunda, araştırmacılar “tropoelastin” adındaki esnek yapıya sahip insan proteininden yeni bir jel ailesi geliştirdi. Tropoelastin, ultraviyole ışınlara maruz bırakıldığında daha elastik ve güçlü bir madde halini alıyordu.

heart-patch-3d-printing-2Harvard tıp fakültesi araştırmacılarından Khademhosseini, elde ettikleri maddenin doku iskeleti rolünde oynadığını ve dolayısıyla işin bununla bitmediğini kaydetti. Hücrelerin doğru yapıda oluşabildiklerinden emin olmak için Khademhosseini’nin laboratuvarı mikro mühendisliği ve 3D yazıcı teknolojisini kullanıyor. 3D yazıcılar sayesinde jel içerisinde doğru şablon yapı oluşturulabiliyor.
Sonuç olarak ortaya çıkan mikro düzeyde içerisindeki tüm ağı düzenlenmiş bu elastik hidrojeller bir gün kalp yaması olarak kullanılabilir. Khademhosseini’nin ekibi şimdi testlerini büyük hayvanlar üzerinde deneme yapmaya yoğunlaştırdı. Ürettikleri bu hidrojelleri kan damarı, iskelet kası, kalp kapakçıkları ve vaskülarize cilt dokularının yenilenmesinde de kullanıyorlar.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.