Arkadaşı İçin 3D Yazıcı ile Robot El Üretti

3D yazıcıları hayatımızın birçok alanında kullanmak mümkün olacak gibi gözüküyor.Son olarak, Matthew adlı genç 16 yaşındaki arkadaşı Mason Wilde tarafından 3D yazıcıdan üretilen robot ele sahip oldu.

Matthew sağ elinde sadece başparmak ve diğer parmakların bir bölümüne sahip olarak dünyaya geldi. Birçok şey yapabilmesine rağmen, kendi tabiriyle bu durumdan çok sıkılmıştı.Matthew’in annesi, Matthew’in protez ellere ilgi hiç göstermediğini belirtiyor. Ayrıca protez ellerin fiyatlarının da 18.000 Dolar civarında olması satın almak için aileyi zorlamaktadır.

3D Yazıcı ile Robot El

Anne bir gün internette dolaşırken 3D yazıcıdan üretilen “Robohand” tasarımını görünce, bunu Matthew’i gösterir. Matthew diğer protez ellerin aksine 3D yazıcıdan üretilen robot eli harika bulur.Matthew robot eli arkadaşı Mason’a gösterir ve Mason yerel kütüphanede kullanıma açık olan 3D yazıcıyı kullanarak robot eli üretmek için işe koyulur.

Robohand Ivan Owen ve bir parmağını ve üç parmağının birer bölümünü bir iş kazasında kaybeden Güney Afrikalı ağaç işçisi Richard Van As tarafından tasarlandı. İlk versiyonu Ocak 2013’te tasarlanan Robohand’in tüm içeriği Van As ve Owen tarafından internette ücretsiz olarak paylaşıldı.

Tasarım ticari protez ellere göre çok daha uygun fiyatı olup 60 Dolara mal oluyor. Açık kaynak olarak internette bulunan Robohand’i sizde bilgisayarınıza ücretsiz bir şekilde indirip, 3D Yazıcı kullanarak üretebilirsiniz. Bir 3D Yazıcı sahibi değilseniz baskı almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Benzer örneklerinin giderek arttığı Robohand gibi projeler ile protez eller kişiye özel (kişiselleştirilebilir) üretilebiliyor. Böylece kendi tasarımınızı yapabilmeyi mümkün kılıyor. Kuşkusuz 3D Yazıcı teknolojisi protez el ve bacak sektörünü baştan aşağı değiştirecek.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.