Öğrenciler 3D Yazıcı İle Taşınabilir Mini Ev İmal Etti

 

eter Ebner, profesör ve mimar, ve workshop öğrencileri 3D yazıcı ile taşınabilir mini ev geliştirdi. 50ft2 alana sahip ev yalnız yaşayan ve evde fazla vakit geçirmeyen genç vatandaşlar için tasarlandı.
Yaşamın gittikçe daha fazla şehir hayatına kayması fazla boş alan isteğini fonksiyonel, verimli bir yaşama tarzı isteğine bıraktı. Bu talep doğrultusunda öğrenciler verimli ve modern yaşam tarzına sahip böyle kompakt bir ev yarattı.
Projenin A’dan Z’ye tamamlanmış mobil bir prototipi geçen güz Kaliforniya Üniversitesi, İngiliz Huddersfield Şehir Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi, Girişimcilik Merkezi ve Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğrencilerini kapsayan bir ekip tarafından tamamlandı.

3D Yazıcı İle Taşınabilir Mini Ev

Voxeljet ve 3M FutureLAB firmaları ile çalışılarak 2.2×2.2 metrelik bu mikro apartman kum bazlı bir malzeme ve özel yapım bir yapıştırıcı kullanılarak basıldı. Yatak odası, mutfak, banyo gibi alanlara sahip olan bu ev ayrıca entegre multimedya sistemine de sahip. Projeksiyon sistemiyle ana duvarın neredeyse tamamı bir ekrana dönüşüyor.
Çatı tasarımı pek çok eşyanın entegrasyonunu kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış. Zeminin altında ayrıca iki adet katlanabilir sandalyeyi saklayacak bölmeler bulunuyor. Tavanda bulunan pencere temiz hava ve gün ışığının girişini sağlıyor. Yatak odasına giriş ise yine bu pencereden uzanan merdiven sayesinde oluyor. Geceleri ise tavandaki lambalar ve LED lambalar ışıklandırmayı sağlıyor.

mini-house-3d-printed-5

Boş alan yaratmak amacıyla lavaboya sahip taşınabilir mutfak tezgahüstü küveti örtecek şekilde yerleştirilmiş. İki kişilik mutfak masası bu boşluğa konabiliyor. Küçük bir buzdolabı ve özel katlanabilir duvara saklı bir tuvaleti de mevcut. Destek yapısı ve diğer gerekli bileşenler yani kısaca tüm temel bileşenler 3D yazıcı ile imal edilmiş vaziyette.

mini-house-3d-printed-7

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.