3D Yazıcı Bir Penguenin Hayatını Kurtarabilir Mi?

Polonya Varşova Hayvanat Bahçesi’nden dünyada ilk 3D yazıcı ile basılmış bir proteze sahip hayvan haberi geldi.

Hayvanat bahçesi bakıcıları Blondas ismindeki penguenin nasıl olup da alt gagasını kaybettiğini bilmiyorlardı. Bunun sebebinin bir kavga veya düşme olduğunu düşündüler. Blondas’ın alt gagasının olmaması demek beslenme sırasında büyük bir uğraş vermesi ve çoğunlukla başarısız olması demek. Bu da insan eliyle yapılmadıkça doğal yollardan beslenemeyeceği manasına geliyor. Kader mi şans mı bilinmez ama 3D yazıcı distribütörü MTT Polska firmasının temsilcisi Bartek Jarkiewicz olaydan sonra bir gün tam da o hayvanat bahçesinde bulunuyor. Jarkiewicz o günü şu şekilde anlatıyor: “Orada hayvanat bahçesinde 3D yazıcı teknolojisinin kullanım alanını oluşturabilecek herhangi bir süreç var mı diye kontrol etmek için bulunuyordum ve bunu yaparken bu penguen hakkında hiçbir bilgim yoktu. Bana bir sorunu olan bir penguenleri olduğunu söylediler ve yeni bir gaga yapıp yapamayacağımızı sordular.”.

3D Yazıcı Penguen

MTT Polska ekibi imalatçıları Omni3D firmasına konuyu danıştı. Omni3D bilim insanları hayvanat bahçesine doğal yollardan hayata veda etmiş başka bir penguenin gagasını talep ettiler. Talepleri yerine getirildi ve elde ettikleri gagayı 12 farklı açıdan taradılar. Sonunda 3 boyutlu bir gaga modeli oluşturacak altyapıyı kurmuşlardı.

green-beak-3d-printing

MTT Polska ekibi tasarımını bitirdikleri gagayı bu hafta içerisinde eko-plastik kullanarak basacak. Veteriner bu süreçte protezin uygun yerleştirilmesi için ekibe yardım edecek. Firma aynı tasarımı farklı plastik, silikon gibi farklı malzemeler ile de basacak. Bunun sebebi ise Blondas’ın protezinin beklenmedik bir şekilde başarısız olması veya bir penguenin yaşamıyla uyum sağlayamaması (tuzlu suya dayanamaması gibi) ihtimalleri.

http://omni3d.com/en/layer-after-layer-keep-the-beek-up/

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.