3D Yazıcı Piyasası Dünya Genelinde 3.3 Milyar Dolara Ulaştı

3 boyutlu yazıcı piyasası geçen sene yaklaşık 3.3 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Fiyatların düşmesi ve maliyetlerin azalmasıyla, 2013 yılına oranla % 34 bir artış gözlemlendi.

 

Market araştırması şirketi Canalys’e göre, 2014 yılında dünya genelinde yaklaşık 133.000 3D yazıcı satıldı bu da 2013 yılına göre %68’lik bir artış.

 

Canalys araştırma analisti Joe Kempton, “Özellikle tüketici segmentinde, birçok tüketicinin ilk 3D yazıcılarını alması piyasanın büyümesinde büyük bir önem arz ediyor. Ayrıca fiyatların düşmesi, farklı türlerde yeni teknolojilerin sunulması ve artan basım hızlarının da marketin büyümesine etkisi çok büyük.”

3dprint-canalys-1

Araştırma şirketine göre, 2014’ün son çeyreğinde satılan 3 boyutlu yazıcıların dörtte üçü 10.000$’ın altında. Sadece bu son çeyrekteki yaklaşık 41.000 3D yazıcı satışıyla market değeri tek başına bir milyar doları aşıyor. Bu da bir önceki senenin son çeyreğine göre %24’lük bir artış demek.

 

Amerika bu satışların %42’sini oluşturmakta. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika piyasası da %31 ile ikinci sırada. Onu takiben de üçüncü sırada %27 ile Asya-Pasifik piyasası gelmekte.

 

Kempton’a göre profesyonel ve düşük fiyatlı 3D yazıcılar teknolojik yeterlilik açısından özellikle Kickstarter gibi crowdfunding siteleri sayesinde büyük bir sıçrama gösterdi. Düşük fiyatlı 3D yazıcılar yoğun olarak madde püskürten türdekiler olarak kullanılırken, polimerleşme tekniğini kullanan yazıcıların da fiyatlarının düşmesi ile tüketicilere daha fazla türde teknoloji kullanma imkanı ortaya çıkıyor.

 

MakerBot ve Ultimaker gibi market liderleri yüksek bir büyüme oranı gösterirken, Çin’deki XYZPrinting gibi büyük satıcılar da tüketici dostu düşük fiyatlı 3D yazıcılar ile marketteki satışlarını büyük oranda arttırmış bulunmaktalar.

 

Canalys firmasının analiz başkan yardımcısı Rachel Lashford, “ Birçok 3D yazıcı firması, teknoloji devlerinden biri olan HP’nin 2016’da 3D printing dünyasına girmeye karar vermesine karşılık olarak arge çalışmalarına başlamış durumda. Ayrıca geleneksel teknoloji firmalarının da bu markette yerlerini almaya başladığını söyleyebiliriz.” Lashford ek olarak, “Örneğin Intel HP’nin 2016’da çıkarmayı planladığı Multi Jet Fusion yazıcısı için i7 işlemciler temin edeceğini ve ayrıca Dell Venue Pro 8000 gibi bazı tabletlere ve akıllı telefonlara da 3D RealSense cameraları ekleyeceğini duyurdu.”

 

 

Kaynak

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.