Autodesk 3D Yazıcı, Sektöre Yeni Oyuncu

3D Yazıcı

Gün geçmiyorki 3D yazıcı sektöründe bir firma daha faaliyete geçsin. Son günlerin en dikkat çeken haberi ise Autodesk 3D Yazıcı. Autocad çizim programından tanıdığımız Autodesk’in CEO’su Carl Bass, firmanın yakında kendi 3D yazıcısını piyasaya süreceğini duyurdu. Bunun yanında Autodesk ayrıca 3D basım için kullanıcılara bir yazılım platformu da sunmayı planlıyor. Spark adı verilen bu platform 3D yazıcı üreticilerini, yazılım geliştiricleri, malzeme bilimcileri, ürün tasarımcılarını ve daha birçoğunu bir araya getirecek. Herkesin kullanımına ücretsiz bir şekilde açık olacak olan Spark’ın bu yılın sonunda piyasaya sunulması bekleniyor.

Piyasaya sürülmesi beklenen 3D Yazıcı da Carl Bass tarafından yapılan açıklamaya göre araştırma ve geliştirmeye müsait olması için tamamiyle open source olacak. Ayrıca 3D yazıcı geniş bir yelpazede farklı malzeme basım olanağıda sağlıyor olacak. BBC’ye yapılan açıklamaya göre 3D yazıcı basım için stereolitografi (SLA) kullanacak.

Google’ın Android motivasyonunda olduğu gibi, Spark platformuyla Autodesk’de 3D yazıcı sektöründeki güncel birçok kısıtlamaları aşmayı hedefliyor. Bass ayrıca 3D yazıcılarında kullanacakları resin ile 3D yazıcı materyal sektöründe devrim yaratacak.

Gartner’dan Araştırma Direktörü Pete Basiliere göre Spark platformu SLA makinalarının sektörde kullanılmasında yeni bir dalga oluşturacak.

Carl Bass’ın yaptığı Spark ve 3D yazıcı için yaptığı açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca BBC’ye verdiği röportajıda buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak : http://3dprintingindustry.com/2014/05/15/autodesk-3d-printer/

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Yoruma kapalı.